Certyfikacja urządzeń wykonanych na własny użytek

Pytanie:

"Czy przedsiębiorca, który wyprodukuje maszynę na własny użytek (wg własnego pomysłu) i nie wprowadza jej do obrotu musi posiadać certyfikat na znak bezpieczeństwa "B" lub CE?"

Odpowiedź prawnika: Certyfikacja urządzeń wykonanych na własny użytek

Certyfikat bezpieczeństwa jest wymagany dla wyrobów wprowadzanych do obrotu. Przez wprowadzenie do obrotu należy rozumieć przekazanie po raz pierwszy wyrobu użytkownikowi, konsumentowi bądź sprzedawcy przez producenta, jego upoważnionego przedstawiciela lub importera. Wyprodukowana wg własnego pomysłu i na własny użytek maszyna jest przekazywana jakiemuś "użytkownikowi", tak więc ta sytuacja mieści się w zakresie pojęcia "wprowadzania do obrotu". Dlatego też także urządzenie wyprodukowane na własny użytek powinno posiadać certyfikat bezpieczeństwa.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Tomasz Florczak 2015-07-23 09:12:46

    Witam, a co w przypadku kiedy importerem jest sam ostateczny użytkownik-konsument. Import jest jednostkowy na własne potrzeby. Czy należy traktować tę sytuację jako wprowadzenie na rynek obwarowane koniecznością certyfikacji CE. Dodam, że produkt jest używany, wyprodukowany w czasach przedunijnych (20 lat) w Japonii i jest urządzeniem z branży naukowo-badawczej.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika