Choroba alkoholowa a popełnienie przestępstwa
Pytanie:
"Przed rokiem uczestniczyłem w zdarzeniu, w którym osoba trzecia ubliżając mi oraz uderzając mnie pięścią w twarz doprowadziła mnie do rozstroju nerwowego, w wyniku czego doszło do rękoczynów. Wskutek tego zdarzenia nastąpiło lekkie uszkodzenie pojazdu osoby, która mnie zaczepiła (uszkodzenie listwy ozdobnej, lekkie wgniecenie na drzwiach bocznych i lekkie odrapanie lakieru). W czasie tego zdarzenia byłem pod wpływem alkoholu (wcześniej lekarz stwierdził, iż jestem uzależniony od alkoholu i podjąłem leczenie). W wyniku tego zdarzenia osoba ta podała mnie na Policję o uszkodzenie tego pojazdu, którego miałem dokonać ja właśnie w wyniku wspomnianej zaczepki. Mam poważne wątpliwości, czy pojazd został uszkodzony przeze mnie, a wyliczona szkoda w wysokości 1700 zł jest prawdziwa. W chwili obecnej trafił akt oskarżenia przeciwko mnie o uszkodzenie mienia w wysokości 1700 zł. Czy w sytuacji, kiedy w okresie zdarzenia stwierdzone jest, iż jestem uzależniony od alkoholu, Sąd może uznać tę okoliczność, iż nie działałem z zamiarem uszkodzenia tego pojazdu, a uszkodzenie to nastąpiło z przyczyny osoby trzeciej, która wzbudziła u mnie agresję uderzając mnie wcześniej w pięścią w twarz?"
Odpowiedź prawnika: Choroba alkoholowa a popełnienie przestępstwa
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, doszło między Panem a inną osobą do przepychanki. Została ona sprowokowana, jak Pan twierdzi, uderzeniem Pana w twarz. Z tego też powodu nie został Pan oskarżony o pobicie, gdyż został Pan sprowokowany do takiego działania. Pomijając tą kwestię, został Pan oskarżony o przestępstwo uszkodzenia mienia opisane w art. 288 kodeksu karnego. Sprawcą przestępstwa z art. 288 kk może być każdy. Może ono być popełnione tylko umyślnie. Zgodnie z art. 31 kodeksu karnego nie popełnia przestępstwa, kto, z powodu choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych, nie mógł w czasie czynu rozpoznać jego znaczenia lub pokierować swoim postępowaniem. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa zdolność rozpoznania znaczenia czynu lub kierowania postępowaniem była w znacznym stopniu ograniczona, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary. Ustawodawca przewidział jednocześnie, że uregulowania tego nie stosuje się, gdy sprawca wprawił się w stan nietrzeźwości lub odurzenia powodujący wyłączenie lub ograniczenie poczytalności, które przewidywał albo mógł przewidzieć. Inaczej mówiąc, stan nietrzeźwości nie jest usprawiedliwieniem. Patrząc na zagadnienie z punktu widzenia tego, że jest Pan uzależniony od alkoholu tym bardziej powinien Pan wiedzieć, jak działa na Pana alkohol. Czym innym jest natomiast sprowokowanie Pana przez inną osobę. Nawet jeśli był Pan pod wpływem alkoholu, a osoba trzecia Pana sprowokowała, to można przyjąć, że nie działał Pan w zamiarze zniszczenia, uszkodzenia samochodu. Pana zachowanie było reakcją na zachowanie prowokującego. Jednocześnie pragniemy podkreślić, że ustalenie stanu faktycznego i jego ocena należy do sądu karnego, który posiada ku temu odpowiednie możliwości.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?