Cofanie na drodze jednokierunkowej

Pytanie:

"Cofałem na ulicy jednokierunkowej. Czy jest to prawdą, że mogę wykonać manewr cofania na ulicy jednokierunkowej jedynie na długość samochodu? Czy mogę przejechać ulicę jednokierunkową cofając na całej długości oczywiście z zachowaniem wszelkiej ostrożności?"

Odpowiedź prawnika: Cofanie na drodze jednokierunkowej

Ustawa prawo o ruchu drogowym stanowi, że cofanie jest zabronione w tunelu, na moście, wiadukcie, autostradzie lub drodze ekspresowej. Przepisy nie zawierają sformułowanego wprost zakazu cofania na drodze jednokierunkowej. Wynika stąd, że cofanie na takiej drodze jest co do zasady dozwolone, ale trzeba pamiętać, że przy cofaniu zawsze należy ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu i zachować szczególną ostrożność, a w szczególności: 

  1. sprawdzić, czy wykonywany manewr nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia
  2. upewnić się, czy za pojazdem nie znajduje się przeszkoda; w razie trudności w osobistym upewnieniu się kierujący jest obowiązany zapewnić sobie pomoc innej osoby. 

Warunek wymieniony w punkcie 1 sprawia, że często cofanie na drodze jednokierunkowej będzie jednak niezgodne z prawem.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ROMUŚ 2019-10-16 23:52:59

    no właśnie też tak mieliśmy ŻONA WYJEŻDZAŁA Z PARKINGU tyłem a koleś rozpędzony jej przyfasolił przy jeździe wstecz pod prąd czyja wina?

  • maciej 2015-09-30 07:38:11

    Sytuacja przedstawia się następująco: Wzdłuż drogi jednokierunkowej zaparkowane sa samochody " na ukos" częściowo na jezdni i częsciowo na chodniku. Kierujący pojazdem A cofa " pod prąd" i uderza w pojazd B wyjeżdżający z miejca parkingowego. Czyja jest wina kolizji?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika