Cofanie na drodze jednokierunkowej

Pytanie:

Cofałem na ulicy jednokierunkowej. Czy jest to prawdą, że mogę wykonać manewr cofania na ulicy jednokierunkowej jedynie na długość samochodu? Czy mogę przejechać ulicę jednokierunkową cofając na całej długości oczywiście z zachowaniem wszelkiej ostrożności?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Ustawa prawo o ruchu drogowym stanowi, że cofanie jest zabronione w tunelu, na moście, wiadukcie, autostradzie lub drodze ekspresowej. Przepisy nie zawierają sformułowanego wprost zakazu cofania na drodze jednokierunkowej. Wynika stąd, że cofanie na takiej drodze jest co do zasady dozwolone, ale trzeba pamiętać, że przy cofaniu zawsze należy ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu i zachować szczególną ostrożność, a w szczególności: 

  1. sprawdzić, czy wykonywany manewr nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia
  2. upewnić się, czy za pojazdem nie znajduje się przeszkoda; w razie trudności w osobistym upewnieniu się kierujący jest obowiązany zapewnić sobie pomoc innej osoby. 

Warunek wymieniony w punkcie 1 sprawia, że często cofanie na drodze jednokierunkowej będzie jednak niezgodne z prawem.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

karol

18.12.2018 13:57:26

Re: Cofanie na drodze jednokierunkowej

Cofanie ogólnie jest trudne. Dobrze jest najpierw poznać teorię a później ćwiczyć: https://www.prawo-jazdy-360.pl/aktualnosci/o-czym-nalezy-pamietac-wykonujac-manewr-cofania

ROMUŚ

16.10.2017 23:52:59

Re: Cofanie na drodze jednokierunkowej

no właśnie też tak mieliśmy ŻONA WYJEŻDZAŁA Z PARKINGU tyłem a koleś rozpędzony jej przyfasolił przy jeździe wstecz pod prąd czyja wina?

maciej

30.9.2013 7:38:11

Re: Cofanie na drodze jednokierunkowej

Sytuacja przedstawia się następująco: Wzdłuż drogi jednokierunkowej zaparkowane sa samochody " na ukos" częściowo na jezdni i częsciowo na chodniku. Kierujący pojazdem A cofa " pod prąd" i uderza w pojazd B wyjeżdżający z miejca parkingowego. Czyja jest wina kolizji?

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: