Cofnięcie apelacji

Pytanie:

"Wychodząc z pozwem o dyskryminację w miejscu pracy - czerwiec 2005 - byłem ustawowo zwolniony z kosztów. Sąd I instancji tj. Okręgowy Sąd Pracy w maju 2006 oddalił pozew. W części odszkodowawczej jest też kwota za przywłaszczone prawa autorskie (jako efekt dyskryminacji), za kilkadziesiąt opracowań, każde o tej samej wartości. Składając apelację będę wnosił o zwolnienie z kosztów, a w przypadku odmowy złożę zażalenie (w międzyczasie otrzymam jeszcze jeden argument za zwolnieniem). Prognozując czarny scenariusz, tj. odrzucenie zażalenia, czy jest możliwość wniesienia opłaty za całość roszczeń dyskryminacji, zaś obniżyć (po odrzuceniu zażalenia na odmowę zwolnienia z kosztów) ilość opracowań autorskich celem obniżenia kwoty wpisu od apelacji i jak to zrobić? Resztę podnosiłbym w osobnym - późniejszym postępowaniu. Proszę o podanie podstawy prawnej. "

Odpowiedź prawnika: Cofnięcie apelacji

Zgodnie z art. 391 kpc apelacja może być cofnięta bez zgody strony przeciwnej. W razie cofnięcia apelacji sąd II instancji umarza postępowanie apelacyjne i orzeka o kosztach, stosując odpowiednio przepisy o kosztach przy cofnięciu pozwu. Jeżeli cofnięcie apelacji następuje przed sądem I instancji, postępowanie powinien umorzyć sąd II instancji. Możliwe jest także częściowe cofnięcie apelacji. W takim wypadku wyrok sądu I instancji staje się prawomocny w pozostałym zakresie. W razie cofnięcia apelacji przed sądem I instancji nie przysługuje skarga kasacyjna - nie przysługuje ona bowiem od orzeczenia sądu I instancji. W razie cofnięcia apelacji przed sądem II instancji, na postanowienie sądu II instancji przysługuje skarga kasacyjna.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika