Cofnięcie pozwu a zwrot dokumentów

Pytanie:

"Napisałem do sądu pismo - cofnięcie pozwu w sprawie, w której już uiściłem wpis na wezwanie sądu (sygn. akt o początku C - chodzi o pozew o zapłatę). Sąd zwrócił mi połowę wpisu, ale dokumentów nie zwracał. Napisałem więc pismo z wnioskiem o zwrot dokumentów, w którym stwierdziłem: "...ponieważ mam zamiar wytoczyć powództwo w sądzie rejonowym w miejscowości X na podstawie art. 34 kpc. (przejąłem prawa do wierzytelności w wyniku umowy przelewu powierniczego), pismem wysłanym do sądu z dnia 15.09.2006 r. cofnąłem powództwo gdy uświadomiłem sobie, że roszczenie wówczas jeszcze nie było w całości wymagalne". Sąd odpisał mi, że "... sąd nie zwraca dokumentów przedłożonych do akt; - może jedynie wydać ich odpisy lub kserokopie po uiszczeniu opłaty kancelaryjnej - strona x 6 zł. na wniosek". Czy to nie pomyłka, wszak nie doszło do rozprawy i nie ma wyroku? Jeżeli to nie pomyłka, to czy te odpisy na wniosek będą jakoś poświadczone przez sąd za zgodność z oryginałami? Czy 6 zł to koszt poświadczenia - odpisu jednej strony?"

Odpowiedź prawnika: Cofnięcie pozwu a zwrot dokumentów

Zwrot stronie postępowania cywilnego wszystkich dokumentów związanych ze złożeniem pozwu do sądu nastąpiłby jedynie wówczas, gdyby sąd zwrócił pismo stronie. W sytuacji opisanej w pytaniu nie mamy jednak do czynienia ze zwrotem pisma procesowego, lecz z cofnięciem pozwu. Strona wniosła bowiem skutecznie pozew do sądu, należycie go opłacając, po czym podjęła decyzję o cofnięciu pozwu - jak rozumiemy - przed pierwszą rozprawą. W takiej sytuacji sąd wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania i zwraca stronie uiszczoną opłatę sądową od pozwu. Opisane wyżej mają istotne znaczenie dla dokumentacji sprawy, bowiem wszystkie dokumenty rzeczywiście zostają w aktach sądowych. Jedynym rozwiązaniem dla strony, która chciałaby ponownie skorzystać ze złożonych do sądu dokumentów, jest złożenie wniosku o doręczenie kserokopii lub odpisów z akt sprawy.

Wniosek o wydanie na podstawie akt: odpisu, wypisu, zaświadczenia, wyciągu, innego dokumentu oraz kopii podlega opłacie kancelaryjnej. Opłatę od wniosku o wydanie na podstawie akt: poświadczonego odpisu, wypisu lub wyciągu, odpisu orzeczenia ze stwierdzeniem prawomocności, odpisu orzeczenia ze stwierdzeniem wykonalności, zaświadczenia pobiera się w kwocie 6 złotych za każdą rozpoczętą stronicę wydanego dokumentu. Opłatę zaś od wniosku o wydanie kopii dokumentu, znajdującego się w aktach sprawy, pobiera się w kwocie 1 złotego za każdą rozpoczętą stronicę wydanego dokumentu. Odpis dokumentu tym różni się od jego kopii, że zawiera pieczęć sądu i adnotację pracownika sekretariatu poświadczającą zgodność odpisu z dokumentem, na podstawie którego sporządza się odpis.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika