Cofnięcie wniosku o ogłoszenie upadłości
Pytanie:
"Firma złozyła wniosek o ogłoszenie upadłości. Syndyk masy upadłościowej wyznaczony przez sąd gospodarczy rozpoczął swoje rytunowe działania, jednakże sam wniosek o upadłość został złożony z tytułu kary nałożonej przez urząd skarbowy - było to jedyną przesłanką uzasadniającą złożenie w/w wniosku. W międzyczasie urząd skarbowy uchylił swoją decyzję i sprawa jest jakby bezprzedmiotowa. Czy w takim przypadku wniosek o ogłoszenie upadłości można wycofać biorąc pod uwagę fakt, że syndyk "już działa" i firma poniosła z tego tytułu okreslone koszty? Czy w danym przypadku możemy się domagać odszkodowania (od kogo) za zaistniałą sytuację?"
Odpowiedź prawnika: Cofnięcie wniosku o ogłoszenie upadłości
Postępowanie upadłościowe wszczynane jest tylko na wniosek. Ustawa - Prawo upadłościowe i naprawcze określa przesłanki, których spełnienie winno skutkować obowiązkiem zgłoszenia do sądu upadłościowego. Podstawową przesłanką jest niewypłacalność dłużnika, czyli stan, w którym majątek określonego podmiotu nie wystarcza na pokrycie jego wymagalnych zobowiązań. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w sytuacji, w której przesłanka do ogłoszenia upadłości podmiotu odpadła przed momentem ogłoszenia upadłości. Wówczas sąd upadłościowy winien umorzyć postępowanie upadłościowe ze względu na to, iż stało się w istocie bezprzedmiotowe (art. 355 kpc w związku z art. 35 Ustawy). Uwagi te są jednak zasadne pod warunkiem, iż zaistniały okoliczności wskazane w pytaniu, tj. jedyną przesłanką skłaniającą dłużnika do zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości była wierzytelność urzędu skarbowego nałożona na mocy decyzji. Jeżeli w toku postępowania podatkowego decyzja organu podatkowego została uchylona, zasadnym jest cofnięcie wniosku przez dłużnika.
Innym możliwym rozwiązaniem jest oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości przez sąd upadłościowy. Zależy to jednak od okoliczności sprawy. Art. 12 Ustawy przewiduje, iż sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań nie przekracza 3 miesięcy, a suma niewykonalnych zobowiązań nie przekracza 10 % wartości bilansowej przedsiębiorstwa dłużnika.
Niezwykle trudno jest udzielić odpowiedzi na pytanie o możliwość rekompensaty za koszty poniesione przez dłużnika w związku z wszczęciem postępowania upadłościowego. Nie jest bowiem wiadome, jakimi przeslankami kierował się urząd skarbowy nakładając na dłużnika karę. Można z całą ostrożnością przyznać, iż mogłaby wchodzić w grę odpowiedzialność Skarbu Państwa za działania jego funkcjonariusza lub organu (tu: organu podatkowego) za szkodę poniesioną przez przedsiębiorcę z tym jednak zastrzeżeniem, iż przedsiębiorca musiałby wykazać wszystkie przesłanki uzasadniające przypisanie odpowiedzialności innemu podmiotowi, tj. bezprawne działanie (zaniechanie) organu, fakt poniesienia szkody przez przedsiębiorcę oraz związek przyczynowo-skutkowy między tymi oboma stanami.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?