Czas pracy kuriera
Pytanie:
"Czy przejazd kuriera z siedziby pracodawcy do pierwszego klienta i od ostatniego klienta z powrotem do siedziby pracodawcy, wliczany jest do czasu jego pracy? "
Odpowiedź prawnika: Czas pracy kuriera
Jeżeli pracownik ma obowiązek stawić się w miejscu świadczenia pracy (siedzibie pracodawcy), następnie udać się do miejscowości, gdzie wykonać ma określone zadanie, a następnie po wykonaniu zadania ma obowiązek stawić się w miejscu świadczenia pracy (siedzibie pracodawcy), to zarówno czas podróży do miejsca wykonania zlecenia, jak i czas podróży z miejsca wykonania zlecenia do miejsca świadczenia pracy (siedziby pracodawcy), stanowiły będą czas pracy.
Przykłady:
W uchwale z dnia 18 marca 1998 r., III ZP 20/97, Sąd Najwyższy stwierdził, że czas dojazdu pracownika drużyny trakcyjnej PKP z jego zakładu pracy do miejsca wykonywania pracy tzw. pozapociągowej jest czasem pracy wtedy, gdy pracownik ten był zobowiązany do stawienia się w zakładzie pracy przed rozpoczęciem przejazdu. Podobny wniosek został sformułowany w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 15 sierpnia 1980 r., I PZP 23/80, gdzie stwierdzono, że pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku mechanika-kierowcy pogotowia technicznego w Ośrodku Transportu Leśnego wlicza się do czasu pracy przejazd pojazdem pogotowia technicznego z Ośrodka do miejsca awarii i z powrotem. W wyroku z dnia 30 września 1976 r., I PR 115/76, Sąd Najwyższy stwierdził, że pracownikowi, którego praca polega m.in. na pobieraniu poza stałym miejscem pracy prób wody w przemysłowych zakładach i rzekach dla sprawdzenia w zakładowym laboratorium stopnia ich zanieczyszczenia, należy wliczać do czasu pracy także czas podróży z zakładu pracy do miejsca wykonywania czynności i z powrotem oraz czas pomiędzy miejscami wykonywania pracy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?