Częściowe przyjęcie spadku

Pytanie klienta:

""Teściowa zapisała mi w testamencie 2 ha ziemi. Jak mogę odmówić przyjęcia 3/4 tego spadku? Jej własne dzieci zostały pominięte, a prawdopodobnie byłyby zainteresowane tą ziemią. Ja zaś nie chcę ponosić wysokich kosztów notarialnych.""

Odpowiedź prawnika:

W pierwszej kolejności należy zastanowić się, czy w testamencie została Pani powołana do spadku, czy tylko jest w nim uczyniony zapis na rzecz Pani.

Jeżeli została Pani powołana do spadku, to może Pani ten spadek przyjąć (z dobrodziejstwem inwentarza lub bez) lub odrzucić. Częściowe przyjęcie spadku jest możliwe w ściśle określonych przez kc przypadkach (jest to możliwe jedynie w przypadku podstawienia oraz przyrostu- czyli gdy inny spadkobierca odrzucił spadek). W opisanej sytuacji, niestety przesłanki zezwalające na częściowe przyjęcie spadku nie zachodzą.

Jeżeli nie chce Pani dziedziczyć, należy spadek odrzucić. Jeżeli przyjmie Pani spadek, to spadkobiercy ustawowi, którzy nic nie otrzymali, ani w postaci zapisu, ani darowizny, mogą żądać od Pani wypłacenia zachowku.

Natomiasy zapis polega na tym, że spadkodawca zobowiązuje spadkobiercę ustawowego lub testamentowego do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby.  Jeżeli osoba, na której rzecz został uczyniony zapis, nie chce lub nie może być zapisobiercą, obciążony zapisem zostaje zwolniony od obowiązku jego wykonania, powinien jednak w braku odmiennej woli spadkodawcy wykonać dalsze zapisy.