Częściowe zabezpieczenie roszczenia
Pytanie:
"Sąd wydał nakaz w postępowaniu nakazowym. Chciałbym wszcząć postępowanie zabezpieczające, ale to wiąże się z opłatą dla komornika 2%. Nie wiem czy dłużnik ma teraz całą kwotę, raczej jest to mało prawdopodobne. Z drugiej strony chciałbym, żeby komornik rozpoczął jakiekolwiek działania teraz (w tym poszukiwanie majątku: zapytania do zus i innych podmiotów).Czy mogę złożyć wniosek o zabezpieczenie np. 1/3 kwoty z nakazu, a potem wniosek rozszerzyć gdyby się okazało, że dłużnik coś ma albo gdzieś pracuje?"
Odpowiedź prawnika: Częściowe zabezpieczenie roszczenia
Komornikowi przysługuje opłata za dokonanie zabezpieczenia w przypadku wykonywania wydanych w postępowaniu cywilnym postanowień o udzieleniu zabezpieczenia roszczeń pieniężnych oraz wydanych w postępowaniu nakazowym nakazów zapłaty, które z chwilą wydana stanowią tytuł zabezpieczenia.
Wysokość opłaty stosunkowej za dokonanie zabezpieczenia jest uzależniona od wartości roszczenia, które podlega zabezpieczeniu. Opłata ta wynosi 2% wartości roszczenia wskazanego we wniosku o dokonanie zabezpieczenia.
Wartość ta nie musi odpowiadać sumie zabezpieczenia określonej w postanowieniu o udzieleniu zabezpieczenia lub zasądzonej nieprawomocnym nakazem zapłaty wydanym w postępowaniu nakazowym (art. 492 k.p.c.). Wierzyciel może domagać się dokonania zabezpieczenia całości lub części roszczenia pieniężnego określonego w orzeczeniu sądu stanowiącego tytuł zabezpieczenia. Bez znaczenia dla wysokości opłaty za dokonanie zabezpieczenia pozostaje wartość przedmiotu faktycznego zabezpieczenia.
Art. 492 k.p.c.
§ 1. Nakaz zapłaty z chwilą wydania stanowi tytuł zabezpieczenia, wykonalny bez nadawania mu klauzuli wykonalności. Kwota zasądzona nakazem wraz z wymagalnymi odsetkami stanowi sumę, której złożenie przez dłużnika do depozytu sądowego wystarczy do zabezpieczenia. Jeżeli nakaz zobowiązuje do wydania rzeczy zamiennych, do zabezpieczenia wystarczy złożenie sumy równej wartości przedmiotu sporu.
§ 2. Powód wnosząc o dokonanie zabezpieczenia jest obowiązany wskazać sposób zabezpieczenia. Sąd na wniosek pozwanego może ograniczyć zabezpieczenie według swego uznania. Przepis art. 742 oraz przepisy o ograniczeniu zabezpieczenia przeciwko Skarbowi Państwa stosuje się odpowiednio.
§ 3. Nakaz zapłaty wydany na podstawie weksla, warrantu, rewersu lub czeku staje się natychmiast wykonalny po upływie terminu do zaspokojenia roszczenia. W razie wniesienia zarzutów sąd może na wniosek pozwanego wstrzymać wykonanie nakazu. Przepisy o ograniczeniu wykonalności w sprawach przeciwko Skarbowi Państwa stosuje się odpowiednio.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?