Częściowy dział spadku
Pytanie:
"Jest w toku postępowanie sądowe o dział spadku ze zniesieniem współwłasności. Sąd w pierwszej kolejności rozpatruje roszczenia współspadkobierców dotyczące jednego składnika. Odbyło się już kilka rozpraw i z braku porozumienia spadkobierców postępowanie przedłuża się. Czy jeżeli spadkobiercy co do pozostałych składników masy spadkowej są zgodni, to czy można wystąpić z wnioskiem o częściowy dział spadku? Jakie okoliczności przemawiają za przyjęciem takiego wniosku przez Sąd? W jakich przypadkach Sąd może taki wniosek odrzucić?"
Odpowiedź prawnika: Częściowy dział spadku
Nie ma żadnych wątpliwości, iż możliwy jest tzw. dział częściowy w przypadku umownego działu spadku. Jak zapewne Państwo wiecie działu można dokonać przez umowę lub w drodze postępowania przed sądem. Umowny dział spadku możliwy jest tylko wtedy, gdy wszyscy spadkobiercy są zgodni co do sposobu jego dokonania. Przy braku takiej zgody możliwym jest jedynie dział dokonany przez sąd. Umowny dział spadku możliwy jest tylko wtedy, gdy wszyscy współspadkobiercy zgadzają się co do konieczności dokonania podziału, a także formy i sposobu jego dokonania. Musi zachodzić zgoda co do tego, jakie przedmioty przypadną poszczególnym uprawnionym, czy dokonać działu fizycznego czy cywilnego - poprzez sprzedaż określonego przedmiotu i podział uzyskanej sumy. Porozumienie musi także obejmować wysokość oraz sposób zapłaty ewentualnych spłat (tzn. kwot, jakie mają otrzymać ci spadkobiercy, którzy ze spadku nie uzyskali żadnych przedmiotów) i dopłat (tzn. kwot jakie winni otrzymać ci spadkobiercy, którzy uzyskali ze spadku przedmioty o wartości mniejszej niż ich udział w spadku). Jeżeli choć jeden ze współuprawnionych nie zgadza się na proponowany sposób podziału majątku, możliwość dokonania działu umownego zostaje wyłączona.
Jeżeli w skład spadku wchodzi własność nieruchomości, prawo użytkowania wieczystego lub własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu, wymagana jest forma aktu notarialnego. Sposób i warunki dokonania podziału strony określają same. Nie mogą jednak określić wielkości swych udziałów spadkowych inaczej niż to wynika z ustawy lub z treści testamentu. W ramach umowy jednak jeden ze spadkobierców może zbyć udział w spadku lub poszczególnych przedmiotach spadkowych na rzecz drugiego spadkobiercy. Spadkobiercy mogą także podzielić tylko część spadku (dział częściowy).
Pomimo, iż ani żaden przepis, ani doktryna nie przewiduje możliwości częściowego działu spadku przed sądem wprost, to przecież strony postępowania mogą w każdym momencie postępowania działowego zawrzeć ugodę sądową obejmującą cały spadek lub jego część. Innymi słowy w drodze ugody przed sądem możecie Państwo podzielić tę część, której podział nie budzi wątpliwości.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?