Czy firma budowlana odpowiada za samowolę?

Pytanie:

"Firma budowlana przebudowała stary dom jednorodzinny na wielorodzinny na zlecenie inwestora. Po pewnym czasie okazało się, że inwestor nie miał pozwolenia na budowę ani przebudowę domu. Firma budowlana otrzymała za swą usługę wynagrodzenie zgodne z umową ustną na podstawie wystawionej faktury VAT. Czy w takim przypadku firma budowlana tj. jej właściciel -działalność gospodarcza oraz jego pracownicy i podwykonawcy podlegają jakiejkolwiek odpowiedzialności za wybudowanie domu bez pozwolenia? "

Odpowiedź prawnika: Czy firma budowlana odpowiada za samowolę?

O ile decyzja administracyjna może być wydana wyłącznie względem inwestora procesu budowlanego o tyle postępowanie karne, wszczęte na podstawie przepisu art. 90 prawa budowlanego, może mieć o wiele większy zakres zastosowania. Zgodnie z jego treścią "kto, w przypadkach określonych w art. 48, art. 49b, art. 50 ust. 1 pkt 1 lub art. 50 ust. 1 pkt 2, wykonuje roboty budowlane, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2". Przepis zawiera generalną normę i skierowany jest do każdej osoby, która wykonuje roboty budowlane przy naruszeniu wskazanych przepisów ustawy. Postępowanie karne może więc toczyć się przeciwko wszystkim osobom, które uczestniczyły w popełnieniu przestępstwa. Zarzuty mogą być postawione nie tylko inwestorowi ale także  osobom, które pomagały popełnić przestępstwo, uczestniczyły w jego popełnieniu lub podżegały do jego popełnienia (wykonawca robót, kierownik budowy, inspektor nadzoru inwestorskiego).


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika