Czy matka może być pełnomocnikiem córki?
Pytanie:
"Ojciec mieszkającej ze mną 22-letniej córki, która aktualnie studiuje w wyższej szkole prywatnej (studia dzienne), wniósł sprawę o obniżenie alimentów. Córka ma stwierdzoną silną nerwicę, udzielano jej też pomocy po zażyciu nadmiernej dawki leków w szpitalu na oddziale toksykologii. Wszystko to zostało udokumentowane zaświadczeniami lekarskimi, a stosowne dokumenty znajdują się w aktach sprawy zasądzającej jej alimenty. Jej wystąpienie w sądzie i spotkanie się z ojcem, z którym nie ma żadnego kontaktu, mogłoby spowodować nasilenie objawów choroby, spowodowane silnym stresem, zniweczyć wysiłki dotychczasowego leczenia. Czy w tej sytuacji ja jako matka mogę występować w sądzie w jej imieniu (bez jej udziału) na podstawie udzielonego mi przez córkę pełnomocnictwa? Jeśli nie jest to możliwe czy córka może w sądzie odmówić składania zeznań np. ze względu na jej stan zdrowia lub inny?"
Odpowiedź prawnika: Czy matka może być pełnomocnikiem córki?
Zgodnie z art. 87 kodeksu postępowania cywilnego, pełnomocnikiem procesowym może być m.in. rodzic strony. Może więc Pani, jako matka strony, być pełnomocnikiem córki w przedmiotowej sprawie. Proszę jednak pamiętać, że sąd może nakazać stronie osobiste stawiennictwo.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?