Podważenie wysokości czynszu
Pytanie:
"Mieszkam poza granicami kraju. W Polsce kupiłam mieszkanie w bloku, na które zaciągnęłam kredyt. Chcę je wynająć. Zależy mi na tym, aby osoba ta opiekowała się tym mieszkaniem, a przede wszystkim płaciła czynsz i pozostałe opłaty. Ustaliłam w umowie czynsz niższy niż obowiązujący na terenie mojej miejscowości. W związku z tym, czy urząd skarbowy może podważyć wysokość czynszu do opodatkowania zawartego w umowie najmu?"
Odpowiedź prawnika: Podważenie wysokości czynszu
Wysokość czynszu ustalają strony umowy najmu i organy podatkowe nie mogą podwyższać wysokości tego czynszu. Ponieważ jednak czynsz może stanowić w szczególności przedmiot opodatkowania podatkiem dochodowym, organy podatkowe muszą mieć instrumenty zapobiegające uszczuplaniu należności podatkowych w ten sposób, iż strony ustalałyby wysokość czynszu na minimalnym poziomie, podczas gdy rzeczywisty czynsz byłby płacony poza umową.
W sytuacji ustalenia wysokości czynszu poniżej wartości rynkowej dochodzi do nieodpłatnego świadczenia przez wynajmującego na rzecz najemcy, które zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie przychodem wynajmującego. Wartość pieniężną nieodpłatnych świadczeń ustala się zgodnie z art. 11 ust. 2a ustawy, przy czym najczęściej ustala się ją na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.
Zatem organy podatkowe mogą dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych podważyć wysokość czynszu do opodatkowania zawartego w umowie najmu, tj. przyjąć do opodatkowania wyższą wartość czynszu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?