Podważenie wysokości czynszu

Pytanie:

"Mieszkam poza granicami kraju. W Polsce kupiłam mieszkanie w bloku, na które zaciągnęłam kredyt. Chcę je wynająć. Zależy mi na tym, aby osoba ta opiekowała się tym mieszkaniem, a przede wszystkim płaciła czynsz i pozostałe opłaty. Ustaliłam w umowie czynsz niższy niż obowiązujący na terenie mojej miejscowości. W związku z tym, czy urząd skarbowy może podważyć wysokość czynszu do opodatkowania zawartego w umowie najmu?"

Odpowiedź prawnika: Podważenie wysokości czynszu

Wysokość czynszu ustalają strony umowy najmu i organy podatkowe nie mogą podwyższać wysokości tego czynszu. Ponieważ jednak czynsz może stanowić w szczególności przedmiot opodatkowania podatkiem dochodowym, organy podatkowe muszą mieć instrumenty zapobiegające uszczuplaniu należności podatkowych w ten sposób, iż strony ustalałyby wysokość czynszu na minimalnym poziomie, podczas gdy rzeczywisty czynsz byłby płacony poza umową.

W  sytuacji ustalenia wysokości czynszu poniżej wartości rynkowej dochodzi do nieodpłatnego świadczenia przez wynajmującego na rzecz najemcy, które zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie przychodem wynajmującego. Wartość pieniężną nieodpłatnych świadczeń ustala się zgodnie z art. 11 ust. 2a ustawy, przy czym najczęściej ustala się ją na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

Zatem organy podatkowe mogą dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych podważyć wysokość czynszu do opodatkowania zawartego w umowie najmu, tj. przyjąć do opodatkowania wyższą wartość czynszu.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika