Czy zgłaszać do US otwarcie r-ku depozytowego?
Pytanie:
"Spółka otrworzyła rachunek bankowy depozytowy w celu lokowania nadwyżek pieniężnych. Jest to rachunek o charakerze lokacyjnym, służący do gromadzenia i przechowywania środków pieniężnych. W umowie o otwarcie napiane jest, że \"konto służy do przechowywania środków pieniężnych oraz przeprowadzania rozliczeń pieniężnych, zgodnie z prowadzoną przez Firmę działalnością gospodarczą...\", w ramach umowy Bank otwiera na rzecz firmy Rachunek podstawowy w polskich złotych w wersji (bieżący przekreślone) Depozytowy. Czy należy zgłosić ten rachunek do Urzędu Skarbowego na formularzu NIP-2?"
Odpowiedź prawnika: Czy zgłaszać do US otwarcie r-ku depozytowego?
Obowiązek podatnika w zakresie informowania właściwego naczelnika urzędu skarbowego o posiadanych rachunkach bankowych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą wynika z przepisów ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2004 r., nr 269, poz. 2681, ze zm.).
Zgodnie z art. 5 ust. 3 wskazanej ustawy, zgłoszenie identyfikacyjne podatników niebędących osobami fizycznymi zawiera w szczególności: pełną i skróconą nazwę (firmę), formę organizacyjno-prawną, adres siedziby, numer identyfikacyjny REGON, organ rejestrowy lub ewidencyjny i numer nadany przez ten organ, wykaz rachunków bankowych, adres miejsca przechowywania dokumentacji rachunkowej oraz przedmiot wykonywanej działalności określony według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych, a ponadto:
-
w przypadku zakładów (oddziałów) osób prawnych oraz innych wyodrębnionych jednostek wewnętrznych będących podatnikami - NIP oraz inne dane dotyczące jednostki macierzystej;
-
w przypadku w przypadku spółek cywilnych, jawnych, partnerskich, komandytowych oraz komandytowo-akcyjnych - dane dotyczące wspólników, w tym również NIP nadany poszczególnym wspólnikom;
-
w przypadku podatkowych grup kapitałowych - dane dotyczące spółek wchodzących w skład grupy, w tym również NIP nadane tym spółkom.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 2, podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mają obowiązek aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym, w tym informacji na temat rachunku bankowego posiadanego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, w terminie do 30 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych.
Uaktualnienia danych podatnik dokonuje na formularzu: NIP-2: „Zgłoszenie identyfikacyjne/zgłoszenie aktualizacyjne osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, będącej podatnikiem lub płatnikiem”. W części B.9. druku NIP-2 podatnik ma obowiązek podać dane na temat rachunków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą: w szczególności pełną nazwę banku, pełny numer rachunku, oraz określenie posiadacza rachunku.
Z przepisów wskazanej ustawy, a także z konstrukcji formularza aktualizacyjnego NIP-2 wynika, że podatnik ma obowiązek informować naczelnika urzędu skarbowego o wszystkich rachunkach, które mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Otworzony przez Spółkę rachunek bankowy depozytowy służy do przechowywania środków pieniężnych, a także (co wynika z zapisów umowy z bankiem) przeprowadzania rozliczeń pieniężnych z prowadzoną przez Firmę działalnością gospodarczą. Z umowy wyraźnie i jednoznacznie wynika, że rachunek jest związany z prowadzoną działalnością, stąd Spółka ma obowiązek złożyć zgłoszenie aktualizacyjne NIP-2 i zawiadomić naczelnika o założonym rachunku bankowym.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?