e-prawnik.pl Porady prawne

Czynności prokuratorskie

Pytanie:

Wysłałem do prokuratury wniosek o udostępnienie do wglądu akt sprawy, w której jestem pokrzywdzonym. Mineło kilka tygodni i nadal nie otrzymałem zgody i żadnej innej informacji z prokuratury. Ile czasu ma prokurator na udzielenie odpowiedzi? Jakie przepisy regulują czynności prokuratorskie?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Czynności prokuratorskie

3.2.2006

Zgodnie z regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury wnioski stron, ich obrońców i pełnomocników min. o udzielenie zezwolenia na przeglądanie akt sprawy należy niezwłocznie załatwić i powiadomić o podjętej decyzji, dokumentując to w aktach. W postępowaniu przygotowawczym odmowa udostępnienia akt następuje w formie zarządzenia i wymaga uzasadnienia. Pomimo iż przepisy nie przewidują tutaj formalnej możliwości złożenia zażalenia na brak działania prokuratora to sposobem poradzenia sobie z taką sytuacją jest skierowanie pisma informującego o zaistniałej sytuacji do prokuratora nadrzędnego nad tym, który prowadzi postępowanie przygotowawcze.

Opisana sytuacja może skutkować dla prokuratora zaniedbującego swoich obowiązków wszczęciem postępowania dyscyplinarnego.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ