Czyny przepołowione
Pytanie:
"Tankowałem paliwo na jednej ze stacji, przy płaceniu za paliwo pomyliłem dystrybutor i zamiast zapłacić za 6 kwotę 153.00 zł zapłaciłem za 3 kwotę 20.00 zł czy jest to przestępstwo? Czy osoba, która mnie obsługiwała zapłaci za mnie - czy zgłosi ten fakt jako kradzież? Jak to wygląda prawnie czy jest to kradzież?"
Odpowiedź prawnika: Czyny przepołowione
W analizowanym przypadku chodzi zapewne o pomyłkę w podaniu właściwego numeru dystrybutora. Czyn ten mógłby być uznany za przestępstwo z art. 286 par. 3 w zw. z par. 1 tego artykułu, tj. kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8, z tym że w przypadku mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. W przedstawionym stanie faktycznym należy jednak uznać, że nie działał Pan "w celu" osiągnięcia korzyści majątkowej, dlatego tez przestępstwo to nie może być Panu przypisane. Za Pański błąd zapłaci zapewne pracownik stacji. Warto byłoby udać się na stację i wyjaśnić całą sytuację.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?