Darowizna dla brata

Pytanie:

"Chciałbym mojemu bratu przekazać 50 tys. zł darowizny w gotówce lub ruchomości (pojazd osobowy). Czy będę musiał zapłacić jakiś podatek, jeżeli tak, to w jakiej wysokości? Czy korzystniej będzie przekazać mu darowiznę wspólnie z żoną?"

Odpowiedź prawnika: Darowizna dla brata

Zgodnie z dodanym od 1 stycznia 2007 r. art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, zwalnia się całkowicie od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych (a więc zarówno samochodu, jak i pieniędzy) przez małżonka, zstępnych (np. dzieci), wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

  1. zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, oraz
  2. udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 (9.637 zł) - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Krąg obdarowanych, którzy skorzystają z powyższego zwolnienia, został określony bardzo ściśle. Nie obejmuje w szczególności bratowej i szwagra. Stąd, aby uniknąć podatku, brat powinien dać darowiznę bezpośrednio bratu.

W przypadku niespełnienia powyższych warunków nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej. Obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych (art. 5 powyższej ustawy). Przy nabyciu w drodze darowizny obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia (art. 6 ust. 1 pkt 4 powyższej ustawy).

 


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Nawrocka Elżbieta 2012-10-15 16:45:42

    Czy ma jakieś znaczenie fakt, że środki pieniężne dot darowizny od siostry dla brata są przelewne z rachunku bankowego współmałżonków ze środków wspólnych. Darowizna ma być zapisana w formie aktu notarialnego i przekazana na rachunek bankowy brata w ciagu roku od podpisania aktu. Notariusz udzielił informacji, że pieniądze będą w połowie opodatkowane.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika