Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Działanie opisane powyżej w pytaniu będzie dawało uprawnienie do skorzystania przez obdarowanego syna z tzw. ulgi mieszkaniowej, jeśli oczywiście spełnia pozostałe warunki, o których Państwo zapewniacie w pytaniu. Działanie powyższe nie jest obarczone podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Umowa darowizny jest bowiem opodatkowana w inny sposób i nie znajdują dla niej zastosowania regulacje zawarte w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych. Czynność ta nie jest również opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Opodatkowane są bowiem odpłatne zbycia nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, jeśli dokonane zostały przed upływem 5 lat od ich nabycia. Poza tym w powyższym przypadku nie powstaje po stronie darujących żaden przychód, który można by opodatkować.
Za powierzchnię użytkową budynku (lokalu) w rozumieniu ustawy uważa się powierzchnię mierzoną po wewnętrznej długości ścian pomieszczeń na wszystkich kondygnacjach (podziemnych i naziemnych, z wyjątkiem powierzchni piwnic i klatek schodowych oraz szybów dźwigów). Powierzchnie pomieszczeń lub ich części oraz część kondygnacji o wysokości w świetle od 1,40 m do 2,20 m zalicza się do powierzchni użytkowej budynku w 50 %, a jeżeli wysokość jest mniejsza niż 1,40 m - powierzchnię tę pomija się. Art. 16 ust. 4 omawianej ustawy zawiera własną (tzw. normatywną) definicję powierzchni użytkowej budynku. Nie powinna ona odbiegać od tej określonej w umowie. Notariusz jako płatnik pobierze wymagany podatek od dokonanej umowy sprzedaży z uwzględnieniem ulgi mieszkaniowej. Umowa określa powierzchnię budynku. Jeżeli nabywca nie podał wartości nabytych rzeczy i praw majątkowych lub wartość podana przez nabywcę według oceny naczelnika urzędu skarbowego nie odpowiada ich wartości rynkowej, organ ten wezwie nabywcę do określenia wartości rzeczy i praw lub podwyższenia tej wartości w terminie nie krótszym niż 14 dni. W razie nieudzielenia odpowiedzi lub podania wartości nieodpowiadającej wartości rynkowej, naczelnik urzędu skarbowego ustali wartość z uwzględnieniem opinii biegłych. Jeżeli wartość ustalona w ten sposób przekroczy o 33 % wartość podaną przez nabywcę, koszty opinii biegłych ponosi nabywca.
W przypadku nabycia w drodze darowizny, budynku mieszkalnego, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, którego powierzchnia nie przekracza 110 m2 do podstawy opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn nie wlicza się tylko ich wartości.