Darowizna samochodu a VAT
Pytanie:
"Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zakupiła (na firmę, na fakturę VAT) samochód, który został wciągnięty do ewidencji środków trwałych firmy i amortyzowany. Firma jest płatnikiem podatku VAT i odliczyła podatek VAT przy zakupie ww. środka trwałego. Środek trwały został zamortyzowany w całości. Ponieważ zaprzestano użytkowania auta, zostało ono zdjęte z ewidencji środków trwałych. Czy właściciel samochodu może podarować go synowi i jakie konsekwencje w zakresie podatku VAT niesie za sobą taka darowizna?"
Odpowiedź prawnika: Darowizna samochodu a VAT
Jeśli przy nabyciu samochodu przedsiębiorcy przysługiwało prawo do odliczenia VAT, to darowizna samochodu będzie co do zasady opodatkowana VAT (zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT). Jeśli jednak samochód można będzie uznać za towar używany w rozumieniu art. 43 ustawy o VAT, darczyńca może skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy (tj. których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku).
Zatem gdy podatnik zdecyduje się przekazać drogą darowizny samochód traktowany jak towar używany (tj. którego okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku), nie zapłaci VAT.
Jeżeli jednak zmiana przeznaczenia środka trwałego nastąpi w tzw. okresie korekty (dla środków trwałych obowiązuje zasadniczo 5-letni okres korekty podatku naliczonego), podatnik powinien skorygować VAT naliczony przy zakupie. W momencie dokonania darowizny zwolnionej od podatku traci prawo do odliczenia podatku naliczonego w części dotyczącej pozostałego okresu korekty (1/5 rocznie).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?