Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Spółka z o.o. może na podstawie umowy darowizny przekazać nieodpłatnie samochód będący jej własnością swojemu pracownikowi. Taka darowizna nie powinna przy tym powodować powstania przychodu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Darowizna jest bowiem nieodpłatnym zbyciem, natomiast przykładowo art. 14 ust. 1 wskazanej ustawy stanowi o przychodach z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych.
O ile wartość samochodu przekracza 4.902 zł (kwota wolna), obdarowany pracownik będzie musiał rozliczyć podatek od spadków i darowizn, w szczególności w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, będzie zobowiązany złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych. Do zeznania podatkowego dołącza się dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania (np. umowę darowizny). Na podstawie zeznania urząd skarbowy naliczy podatek od spadków i darowizn, który będzie musiał być zapłacony przez obdarowanego w terminie 14 dni od otrzymania decyzji urzędu. Wysokość podatku zależy od wartości przedmiotu darowizny.
Darowizna może również wywołać konsekwencje w podatku od towarów i usług (VAT). Jeśli przy nabyciu samochodu przedsiębiorcy przysługiwało prawo do odliczenia VAT to darowizna samochodu rodzicom będzie co do zasady opodatkowana VAT (zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT). Jeśli jednak samochód można będzie uznać za towar używany w rozumieniu art. 43 ustawy o VAT, darczyńca może skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy (tj. których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku). Zatem gdy podatnik zdecyduje się przekazać darowizną samochód traktowany jak towar używany, VAT nie zapłaci.