Data wystawienia a uzupełnienie weksla

Pytanie:

"Wierzyciel posiadający weksel in blanco \"bez protestu\" powiadamia dłużnika w piśmie- wezwanie do zapłaty weksla- 4stycznia 2006r. że wypełnia weksel z datą płatności 15luty 2006r., ale data wystawienia weksla na tym wekslu jest 15 lipiec 2003r., kłóci się to z oświadczeniem i treścią wezwania, co do terminu wystawienia tego weksla. Czy nie naruszono tu przepisów Prawa Wekslowego?"

Odpowiedź prawnika: Data wystawienia a uzupełnienie weksla

Weksel in blanco jest to weksel niezupełny w chwili wystawienia, który powinien zostać wypełniony zgodnie z zawartym porozumieniem zwanym deklaracją wekslową. Należy rozróżnić datę wystawienia weksla od daty uzupełnienia tego weksla przez osobę uprawnioną.  Z przedstawionej w pytaniu sytuacji wynika, że wierzyciel wypełnił weksel in blanco wystawiony w dniu 15 lipca 2003r., oznaczając w nim datę płatności weksla na 15 lutego 2006 r. To, czy data ta została prawidłowo oznaczona i czy wierzyciel uzupełnił weksel prawidłowo powinno wynikać z deklaracji wekslowej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika