Rodzaje dróg w Polsce

Pytanie:

"Jak w zależności od dostępności dzielimy drogi? Czy jest jakis inny podział, jeżeli tak z czego wynika? "

Odpowiedź prawnika: Rodzaje dróg w Polsce

Najogólniejszym podziałem dróg klasyfikuje je na publiczne, będące własnością państwa lub samorządu oraz na niepubliczne, drogi stanowiące prywatną własność tzw. drogi wewnętrzne, np. droga dojazdowa do posesji a także osiedlowa. Drogi publiczne dzielą się na krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne, są one odpowiednio własnością Skarbu państwa albo samorządu wojewódzkiego, powiatowego lub gminnego.

Ze względu na stopień dostępności i obsługi przyległego terenu drogi publiczne dzielą się na: drogi ogólnodostępne, drogi ekspresowe, autostrady. Dwa ostatnie rodzaje przeznaczone są wyłącznie dla ruchu pojazdów samochodowych. Funkcjonują także drogi o znaczeniu obronnym, drogi międzynarodowe, drogi dojazdowe do ogólnodostępnych przejść granicznych, drogi alternatywne dla autostrad płatnych, drogi stanowiące ciągi obwodnicowe dużych aglomeracji miejskich. Wszystkie powyższe zaliczają się do dróg krajowych. Wszystkie powyższe podziały wynikają z ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r. Nr 204, poz. 2086).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • paula199531 2012-12-22 10:22:59

    za mało


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika