Definicja przychodu w ryczałcie od najmu
Pytanie:
"Wynajmuje mieszkanie i rozliczam podatek metoda ryczałtową. W umowie zapisano, iż czynsz najmu wynosi 300 zł oraz że dodatkowo najemca ponosi koszt czynszu ze spółdzielni oraz wszelkie opłaty za media. Nie jestem pewien, czy sposób, w jaki czynsz spółdzielni jest opłacany przez lokatorów, ma wpływ na sposób kwalifikacji przychodu. Które kwoty kwalifikują się jako przychody ryczałtowe w poniższych przypadkach: a) gdy pobieram od lokatorów równowartość czynszu najmu + kwotę należną spółdzielni + kwotę za media, a następnie sam opłacam czynsz w spółdzielni oraz media, b) gdy pobieram od lokatorów jedynie równowartość czynszu najmu, a pozostałe opłaty dokonują bezpośrednio w spółdzielni i u dostawców mediów."
Odpowiedź prawnika: Definicja przychodu w ryczałcie od najmu
Zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
W literaturze podatkowej wskazuje się, że niewątpliwie na skutek pobierania od najemcy kosztów (czynszu do spółdzielni, mediów) wynajmujący otrzymuje od najemcy pieniądze, które będą stanowiły u wynajmującego przychód. W przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych otrzymanie tego przychodu byłoby zrównoważone zaliczeniem tych kwot również do kosztów uzyskania przychodów – nie wystąpił by wówczas dochód podlegający opodatkowaniu. Niestety w przypadku opodatkowania ryczałtem nie ma możliwości potrącenia kosztów, dlatego kwoty otrzymane przez wynajmującego tytułem czynszu do spółdzielni czy mediów będą u niego przychodem podlegającym w całości opodatkowaniu (tak: A. Bartosiewicz, A. Kubacki, Leksykon ryczałtu, Wrocław 2004, s. 109).
Wprawdzie organy podatkowe prezentują niekiedy mniej rygorystyczne stanowisko wskazując, iż takie świadczenia jak opłaty licznikowe czy czynsz nie powodują żadnego przysporzenia majątkowego dla wynajmującego i nie powinny więc być zaliczane do jego przychodów, pod warunkiem, że z umowy najmu wynika, że najemca jest zobowiązany do ponoszenia tych kosztów (tak np. pismo Urzędu Skarbowego Warszawa-Bemowo z 28 marca 2007 r., US. 1431/DGI/412/6/2/07/MP), jednakże w przypadku gdy wynajmujący lokal opodatkowany jest na zasadach ryczałtu, najbezpieczniejszym dla niego rozwiązaniem jest, jeśli najemca sam, bezpośrednio do dostawców, opłaca wszelkie koszty związane z lokalem (wtedy kwoty te nie stanowią dla wynajmującego dochodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?