Dieta w Euro
Pytanie:
"Dotyczy poprzedniego pytania - dieta na terenie Niemiec. Czy muszę wypłacać dietę pracownikom w Euro i w złotówkach, czy mogę tylko w złotówkach. Jeżeli tak to w jaki sposób przeliczać euro na złotówki tzn po jakim kursie. "
Odpowiedź prawnika: Dieta w Euro
Zgodnie z tym, co zostało już napisane w odpowiedzi na poprzednie pytanie, zagadnienia objęte treścią pytania powinny być uregulowane w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagrodzenia bądź w umowie o pracę.
Jeśli nie zostało to tam określone, to zgodnie z art. 77 ze znaczkiem 5 paragraf 5 kodeksu pracy, należy stosować odpowiednio przepisy rozporządzenia ministra pracy z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.Rozporządzenie to jeśli chodzi o diety wskazuje wyraźne stawki, jakie powinny być wypłacane w zależności od kraju - celu podróży. Dla Niemiec ta kwota wynosi 42 euro za dobę. Rozporządzenie to w żadnym ze swych przepisów nie przewiduje, aby ta dieta miała być wypłacana w całości bądź części w złotówkach (w związku z tym nie przewiduje żadnych zasad przeliczania euro na złotówki, to kiedy pracodawca zamieni złotówki na euro i po jakim kursie nie ma z tego punktu widzenia znaczenia, ważne jest jedynie, aby pracownik otrzymał dietę w odpowiedniej wysokości w euro przed wyjazdem).
Istnieje jedynie zasada, iż zaliczka na koszty podróży i pobytu w kraju obcym, może za zgodą pracownika zostać wypłacona mu w złotówkach w wysokości stanowiącej równowartość przysługującej pracownikowi zaliczki w walucie obcej. Jednak należy stwierdzić, iż zgodnie z treścią par. 2 tego rozporządzenia dieta i zwrot kosztów podróży to różne kategorie, w przypadku zaś diety nie przewidziano wypłaty jej pracownikowi w złotówkach.
Jeśli ewentualnie pracodawca chciałbym wprowadzić zasadę wypłaty diet w złotówkach, to powinien to zrobić w regulaminie wynagrodzenia bądź w umowie o pracę.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?