Długi rodziców a egzekucja komornicza z majątku dzieci

Pytanie:

Witam. Moi rodzice zaciągnęli długi, za które ja nie odpowiadam. Komornik mimo to skierował się do mnie celem egzekucji z mojego majątku. Co mogę zrobić w zaistniałej sytuacji?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W opisanej sytuacji,  możliwe jest złożenie skargi na czynności komornika do sądu rejonowego lub wytoczenie powództwa przeciwegzekucyjnego, o którym mowa w art. 840 kpc. Taka sytuacja może mieć miejsce, jeśli komornik popełnił błąd w kwestii prawa własności do danej rzeczy lub na skutek błędnej informacji uzyskanej od dłużników.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

kris

24.8.2011 8:42:3

Re: Długi rodziców a egzekucja komornicza z majątku dzieci

Odpowiedź nie jest najwłaściwsza. Skoro dziecko nie jest stroną postępowania egzekucyjnego nie przysługują mu środki wskazane w odpowiedzi- skarga na czynności i powództwo przeciwegzekucyjne z art 840 kpc. Natomiast najwłaściwszym środkiem jest złożenie tzw. powództwa interwencyjnego o zwolnienie zajętego przedmiotu spod egzekucji składanego w terminie miesiąca od dnia dowiedzenia się o naruszeniu prawa. Czasami wystarczy tylko pisemna zapowiedź takiego powóztwa do komornika a ten sam skoryguje swoje postępowanie. W niniejszym przypadku nie wiadomo, czy komornik w ogóle wszczął egzekucje do majątku pytającego czy tylko straszy( częsty przypadek) Skoro nie ma na piśmie takiego zajęcia to nie ma potrzeby w ogóle podejmować jakiejkolwiek czynności.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY