Dobra wiara a forma umowy sprzedaży nieruchomości
Pytanie:
"W 1981 roku 25 września moi rodzice kupili dom, została spisana umowa w obecności dwojga świadków i wypłacona kwota na jaka się umówili, ale nie został sporządzony akt notarialny od razu. Po jakimś czasie sprzedający stwierdzili iż, kwota która otrzymali jest za mała i postanowili zażądać dopłaty, na która rodzice się nie zgodzili. Moje pytanie brzmi... Czy zakup domu był w dobrej wierze? Czy w naszym przypadku jest możliwość przejęcia na własność domu przez zasiedzenie? "
Odpowiedź prawnika: Dobra wiara a forma umowy sprzedaży nieruchomości
Umowa przeniesienia własności nieruchomości, która sporządzona zostaje bez zachowania formy aktu notarialnego jest nieważna. Zgodnie z panującym poglądem, nabywca lub nabywcy nie są w dobrej wierze jeśli nie dochowali powyższych wymogów formalnych. Jednak nie wyklucza to nabycia przedmiotowej nieruchomości w drodze zasiedzenia, ale ze względu na złą wiarę nabywcy obowiązywać będą w takiej sytuacji dłuższe terminy zasiedzenia- tj. 30 lat
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?