Dobrowolna zapłata w trakcie egzekucji
Pytanie:
"Jak zmusić wierzyciela do przekazania komornikowi informacji o otrzymanej spłacie? Wysłaliśmy mu pieniądze przekazem pocztowym za potwierdzeniem odbioru (sam odebrał), a przed komornikiem twierdzi, że nic nie otrzymał. Przesyłamy komornikowi oryginał wpłaty wraz z potwierdzeniem odbioru przez wierzyciela, ale komornik twierdzi, że dla niego będzie to wiarygodne dopiero wtedy, gdy wierzyciel to potwierdzi."
Odpowiedź prawnika: Dobrowolna zapłata w trakcie egzekucji
Stosownie do art. 822 kodeksu postępowania cywilnego komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności, jeżeli przed jej rozpoczęciem dłużnik złoży niebudzący wątpliwości dowód na piśmie, że obowiązku swojego dopełnił albo że wierzyciel udzielił mu zwłoki. O wstrzymaniu czynności i jego przyczynach komornik niezwłocznie zawiadomi wierzyciela. Na polecenie wierzyciela komornik niezwłocznie dokona czynności, która uległa wstrzymaniu.
Prawdopodobnie w opisanej sytuacji wierzyciel nakazał komornikowi kontynuowanie egzekucji – w takiej sytuacji komornik (jak wynika z w/w przepisu) rzeczywiście nie ma wyboru i jest zobowiązany do dalszego prowadzenia postępowania.
Dłużnikowi pozostaje wtedy bronić się przy pomocy powództwa przeciwegzekucyjnego. Można o nim przeczytać w artykule Jak bronić się przed egzekucją? - czyli powództwa przeciwegzekucyjne.
Nie można zmusić wierzyciela, by przekazał komornikowi informację o spełnieniu świadczenia. Jeżeli jednak wierzyciel świadczenie już otrzymał (gdyż dłużnik dobrowolnie zapłacił), a mimo to kontynuował egzekucję, to dłużnik może żądać od niego odszkodowania na zasadach ogólnych. Ponadto taki dłużnik nie powinien być obciążany kosztami egzekucyjnymi, które powstały po spełnieniu świadczenia, jako że nie były one – wobec spełnienia świadczenia – celowe.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?