Dobrowolne poddanie się karze

Pytanie:

"Jechałam z prędkością 30 km/h w miekscu bardzo ruchliwym, nagle zauważyłam dziecko 13 letnie przed maską. Potrąciłam je, (stało się to na pasach -co pogarsza sytuację) dziecko wstało i odeszło ja zawołałam policję i karetkę pogotowia. Karetka zabrała dziecko do szpitala - po wszystkich badaniach okazało się, że dziecko jest "całe", ma tylko małe siniaki, ale lekarz zatrzymał je na obserwacji na 2 dni. Policja nie do końca była pewna czyja to wina. Policja nalega abym dobrowolnie poddała się karze a wtedy sprawy za potrącenie nie skierują do Sądu Grodzkiego. Proszę mi powiedzieć co mi grozi i czy "muszę" się przyznać do winy - chodź dobrze wiem że to dziecko mojego auta nie widziało, teraz się na pewno do tego nie przyzna."

Odpowiedź prawnika: Dobrowolne poddanie się karze

Policja nie ma prawa nakłaniać nikogo do poddania się karze, ani też uzależniać swoje postępowanie - ewentualne skierowanie sprawy do sądu grodzkiego - od przyznania sie kogokolwiek do winy. Jest to postępowanie niedopuszczalne. Winę należy udowodnić. Dotyczy to przede wszystkim postępowania sądowego. Dlatego też przyznanie sie do winy i dobrowolne poddanie sie karze byłoby przyznaniem sie do czynu, którego się - jak mniemamy - Pani nie dopuściła. Ewentualne skutki potrącenia dziecka należy oceniac na gruncie kodeksu wykroczeń. Zgodnie z art. 86 § 1, kto, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym podlega karze grzywny. Fakt nie zachowania należytej ostrożności musi być jednak udowodniony.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Aga 2014-11-27 18:04:08

    Czy za napad na sklep z bronia mozna poddac sie dobrowolnej karze

  • Czeslaw P. 2012-08-29 13:20:34

    Czy w sprawie wykr. z art.77 kod.wykr.istnieje instytucja dobrowolnego poddania sie karze i w jakim wymiarze? Moj pies starl sie z innym psem, za co wlascicielka wniosla sprawe na policje. Policja mi proponuje dobrowolne poddanie sie karze grzywny w wys.200 zl. Czy slusznie? Jakie jest zagrozenie za to wykr?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika