Dobrowolne poddanie się karze

Pytanie:

Jechałam z prędkością 30 km/h w miekscu bardzo ruchliwym, nagle zauważyłam dziecko 13 letnie przed maską. Potrąciłam je, (stało się to na pasach -co pogarsza sytuację) dziecko wstało i odeszło ja zawołałam policję i karetkę pogotowia. Karetka zabrała dziecko do szpitala - po wszystkich badaniach okazało się, że dziecko jest "całe", ma tylko małe siniaki, ale lekarz zatrzymał je na obserwacji na 2 dni. Policja nie do końca była pewna czyja to wina. Policja nalega abym dobrowolnie poddała się karze a wtedy sprawy za potrącenie nie skierują do Sądu Grodzkiego. Proszę mi powiedzieć co mi grozi i czy "muszę" się przyznać do winy - chodź dobrze wiem że to dziecko mojego auta nie widziało, teraz się na pewno do tego nie przyzna.

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Policja nie ma prawa nakłaniać nikogo do poddania się karze, ani też uzależniać swoje postępowanie - ewentualne skierowanie sprawy do sądu grodzkiego - od przyznania sie kogokolwiek do winy. Jest to postępowanie niedopuszczalne. Winę należy udowodnić. Dotyczy to przede wszystkim postępowania sądowego. Dlatego też przyznanie sie do winy i dobrowolne poddanie sie karze byłoby przyznaniem sie do czynu, którego się - jak mniemamy - Pani nie dopuściła. Ewentualne skutki potrącenia dziecka należy oceniac na gruncie kodeksu wykroczeń. Zgodnie z art. 86 § 1, kto, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym podlega karze grzywny. Fakt nie zachowania należytej ostrożności musi być jednak udowodniony.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Aga

27.11.2012 18:4:8

Re: Dobrowolne poddanie się karze

Czy za napad na sklep z bronia mozna poddac sie dobrowolnej karze

Czeslaw P.

29.8.2010 13:20:34

Re: Dobrowolne poddanie się karze

Czy w sprawie wykr. z art.77 kod.wykr.istnieje instytucja dobrowolnego poddania sie karze i w jakim wymiarze? Moj pies starl sie z innym psem, za co wlascicielka wniosla sprawe na policje. Policja mi proponuje dobrowolne poddanie sie karze grzywny w wys.200 zl. Czy slusznie? Jakie jest zagrozenie za to wykr?

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 26.12.2017

  Co daje dobrowolne poddanie się odpowiedzialności karnej skarbowej?

  Kodeks karny skarbowy przewiduje, że w postępowaniu prowadzonym przez finansowy organ postępowania przygotowawczego, zanim wniesiono akt oskarżenia, sprawca przestępstwa skarbowego lub wykroczenia (...)

 • 28.2.2018

  Czynny żal pozwala uniknąć konsekwencji karnych skarbowych

  Przewidziany w Kodeksie karnym skarbowym skuteczny czynny żal po popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia skarbowego (np. w razie niezłożenia deklaracji w terminie czy niezapłacenia należnego podatku) daje (...)

 • 17.7.2014

  Formy zabezpieczenia wierzytelności

  W zależności od wysokości zobowiązania możliwe są różne sposoby jego zabezpieczenia. W niniejszym artykule omówione zostały najczęstsze sposoby zabezpieczenia roszczeń stosowane w obrocie cywilnoprawnym. (...)

 • 2.5.2013

  Spóźniłeś się złożeniem deklaracji podatkowej? Co dalej?

  Z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że podatnicy mają obowiązek składać w urzędzie skarbowym zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym w terminie (...)

 • 17.8.2018

  Czy Stowarzyszenie może zatrudniać swoich członków?

  Ustawa prawo o stowarzyszeniach (dalej u.p.s.) w art. 2 ust. 1 definiuje stowarzyszenie jako dobrowolne, samorządne i trwałe zrzeszenie o celach niezarobkowych. W poprzednim stanie prawnym, do czasu (...)