Dochodzenie należności od kontrahenta z Niemiec
Pytanie:
"Wykonałem usługę - wyprodukowanie okien PCV i zamontowałem je u kontrahenta zagranicznego (Niemcy). Wystawiłem stosowną fakturę, ale nie otrzymałem zapłaty. Jak mogę skutecznie dochodzić zapłaty od nabywcy z Niemiec? "
Odpowiedź prawnika: Dochodzenie należności od kontrahenta z Niemiec
W takiej sytuacji, jeśli nie jest możliwe pozasądowe załatwienie sprawy, pozostaje droga sądowa i sądowa egzekucja należności z majątku dłużnika (chyba że umowa zawiera klauzulę arbitrażową, wówczas rozstrzyganie sporu należy do sądu arbitrażowego). Na mocy art. 5 konwencji lugańskiej, wiążącej i Polskę, i Niemcy, osoba, która ma miejsce zamieszkania na terytorium jednego z Umawiających się Państw, może być pozwana w innym Umawiającym się Państwie jeżeli przedmiotem postępowania jest umowa lub roszczenia wynikające z umowy - przed sąd miejsca, gdzie zobowiązanie zostało wykonane albo miało być wykonane. Jeżeli zatem Pańska usługa została wykonana w Polsce, niemiecki kontrahent może zostać pozwany również przed sąd polski. Jeżeli jednak Pana kontrahent ma miejsce zamieszkania na terytorium Niemiec i usługa tam też została wykonana, pozew o zapłatę powinien zostać skierowany do odpowiedniego sądu niemieckiego. Właściwy sąd (polski lub niemiecki) będzie orzekał na podstawie właściwego prawa w zależności od postanowień umowy lub ustawy (zarówno jednak prawo polskie, jak i niemieckie sankcjonuje niewykonanie zobowiązania przez dłużnika), a wydanie wyroku nakazującego dłużnikowi zapłatę przez któryś z tych sądów umożliwi egzekucję należności z majątku dłużnika (jeśli możliwe jest orzekanie przez sąd polski i sprawa będzie się toczyła przed sądem polskim - orzeczenie to zostanie automatycznie uznane w Niemczech na podstawie art. 26 konwencji lugańskiej, co oznacza, że na jego podstawie możliwa będzie egzekucja z majątku dłużnika na terytorium Niemiec). Zatem pierwszym krokiem w dochodzeniu należnego od dłużnika świadczenia przed sądem powinno być sprawdzenie, który sąd jest właściwy dla rozstrzygania w tej sprawie (przypominam, że niemiecki kontrahent będzie mógł zostać pozwany przed sąd polski wówczas, gdy ma miejsce zamieszkania w Polsce lub umowa została na terytorium Polski wykonana; w przeciwnym wypadku właściwy będzie sąd niemiecki, jeśli na terytorium Niemiec dłużnik ma miejsce zamieszkania). Jeśli właściwy okaże się sąd niemiecki, najprawdopodobniej konieczna okaże się pomoc niemieckich prawników.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?