Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Przy ustalaniu prawa - między innymi - renty rodzinnej i dodatku do renty rodzinnej dla sieroty zupełnej z tytułu ubezpieczenia wypadkowego, do ustalenia wysokości tych świadczeń oraz ich wypłaty stosuje się odpowiednio przepisy ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Faktycznie jest tak, że w przypadku, gdy do do renty rodzinnej z ubezpieczenia wypadkowego jest uprawniona sierota zupełna, przysługuje jej z tego ubezpieczenia dodatek dla sieroty zupełnej na zasadach i w wysokości określonej w ustawie o emeryturach i rentach z FUS.
Sformułowanie przepisu art. 76 powołanej wyżej ustawy może sprawiać wrażenie, iż dodatek dla sieroty zupełnej przysługuje jej z mocy prawa (skoro spełnia przesłanki konieczne do jego uzyskania). Jednak ogólną zasadą prawa emerytalno-rentowego jest, że świadczenia wypłaca się na wniosek zainteresowanego, poczynając od dnia powstania prawa do świadczenia (tj. spełnienia ustawowych warunków), ale nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek o świadczenie.
W opisanym przepadku dla przyznania tego dodatku konieczne było więc wystąpienie o jego przyznanie. Skoro Pani siostra tego nie uczyniła, ZUS nie mógł wypłacać jej tego z urzędu. Dlatego też prawidłowe jest postępowanie ZUS, skoro przyznał dodatek od momentu złożenia wniosku, nie miał bowiem prawa przyznać go wstecz, przed złożeniem wniosku.