Dodatek dla sieroty zupełnej

Pytanie:

"Moja siostra, inwalidka II grupy (z powodu choroby psychicznej), od 1986 roku otrzymuje rentę po zmarłych rodzicach. Kiedy w czerwcu tego roku dowiedziałam się, że przysługuje jej dodatek dla sierot zupełnych, złożyłam wniosek w ZUS i przyznano jej dodatek, lecz od miesiąca złożenia, a nie od początku jego wprowadzenia, tj. za trzy minione lata. Zaznaczam, że w chwili przyznania renty rodzinnej ZUS posiadał akty zgonu rodziców, a więc wiedział, że jest sierotą zupełną. Czy powinnyśmy odwołać się od tej decyzji do sądu?"

Odpowiedź prawnika: Dodatek dla sieroty zupełnej

Przy ustalaniu prawa - między innymi - renty rodzinnej i dodatku do renty rodzinnej dla sieroty zupełnej z tytułu ubezpieczenia wypadkowego, do ustalenia wysokości tych świadczeń oraz ich wypłaty stosuje się odpowiednio przepisy ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Faktycznie jest tak, że w przypadku, gdy do do renty rodzinnej z ubezpieczenia wypadkowego jest uprawniona sierota zupełna, przysługuje jej z tego ubezpieczenia dodatek dla sieroty zupełnej na zasadach i w wysokości określonej w ustawie o emeryturach i rentach z FUS.

Sformułowanie przepisu art. 76 powołanej wyżej ustawy może sprawiać wrażenie, iż dodatek dla sieroty zupełnej przysługuje jej z mocy prawa (skoro spełnia przesłanki konieczne do jego uzyskania). Jednak ogólną zasadą prawa emerytalno-rentowego jest, że świadczenia wypłaca się na wniosek zainteresowanego, poczynając od dnia powstania prawa do świadczenia (tj. spełnienia ustawowych warunków), ale nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek o świadczenie.

W opisanym przepadku dla przyznania tego dodatku konieczne było więc wystąpienie o jego przyznanie. Skoro Pani siostra tego nie uczyniła, ZUS nie mógł wypłacać jej tego z urzędu. Dlatego też prawidłowe jest postępowanie ZUS, skoro przyznał dodatek od momentu złożenia wniosku, nie miał bowiem prawa przyznać go wstecz, przed złożeniem wniosku.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • rachowiak 2011-11-19 14:03:00

    Sprawa tego dodatku ma również inny wymiar. Ubiegając się o świadczenia pomocy materialnej student musi wykazać swoje dochody, a jeśli nie spełnia kryteriów samodzielności finansowej - również dochody swoich rodziców oraz uczącego się, niesamodzielnego rodzeństwa w wieku do ukończenia 26. roku życia (art. 179 ustawy z dnia 27 lipca 2005 roku - Prawo o szkolnictwie wyższym). Sprawa komplikuje się, gdy student ten jest pełnym sierotą, ale wówczas niezależnie od dochodu uznawany jest za samodzielnego. Problem pojawia się w przypadku dodatku dla sieroty zupełnej. Jest to dodatek do renty rodzinnej, która dochodem jest i zasadniczo sam dodatek za taki mógłby zostać uznany. Pytanie tylko, czy sam jest nieopodatkowany, bowiem wówczas mógłby zostać uznany za składnik nie stanowiący dochodu - podobnie jak świadczenia stałe i jednorazowe uzyskiwane z pomocy społecznej. Samo zwolnienie z opodatkowania nie stanowi o utracie funkcji dochodu, bowiem zwolnione z opodatkowania stypendia przyznawane na uczelniach, w systemie pomocy społecznej traktowane są jako dochód, podczas gdy w systemie stypendialnym - nie (art. 179 ust. 5 Prawa o szkolnictwie wyższym). Stąd powstaje następujące pytanie: czy dodatek dla sieroty zupełnej, wypłacany przez ubezpieczyciela społecznego powinien być uznany za składnik dochodu i uwzględniany podczas ustalania sytuacji materialnej studenta?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika