Dodatek stażowy jako składnik wynagrodzenia

Pytanie:

"Wśród proponowanych przez Związek Zawodowy, zmian w Regulaminie Pracy znalazł się zapis, w myśl którego pracownikom przysługuje dodatek za staż pracy w wysokości do 15%. Czy obowiązujący Kodeks Pracy przewiduje dodatek stażowy? "

Odpowiedź prawnika: Dodatek stażowy jako składnik wynagrodzenia

Kodkes pracy określa tylko ogólne zasady dotyczące wynagrodzenia za pracę pracowników. Dopuszcza i taką możliwość, by jednym ze składników wynagrodzenia były dodatki, w tym na przykład stażowy. Wynagrodzenie bowiem może być kształtowane dowolnie, byleby odpowiadało ogólnym zasadom ekwiwalentności i godziwości. Wiele ustaw szczególnych, które stosunek pracy regulują odrębnie dla danej grupy zawodowej przeiwduje możliwość, a nawet konieczność wypłąty dodatku stażowego. Przykładem takim jest grupa zawodowa żołnierzy, czy też pracownicy służby cywilnej.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika