Dokumentowanie amortyzacji WNiP

Pytanie:

"Firma buduje serwis internetowy z materiałami edukacyjnymi. Treści i oprogramowanie serwisu budowane są przez pracowników zatrudnianych między innymi na podstawie umów o dzieło z przekazaniem autorskich praw majątkowych (pisanie artykułów, tworzenie oprogramowania serwisu) i umów zlecenia (np. korekta materiału, wykonanie materiałów reklamowych) czy umów licencyjnych (zakup licencji na grafikę do serwisu). Nie chcemy księgować tych wydatków jako kosztów, ale jako \"wartości niematerialne i prawne\", które będą budować wartość firmy. Działalność prowadzimy w formie spółki z o.o., prowadzimy więc pełną księgowość. 1) W jaki sposób należy dokumentować \"oddanie\" materiałów do użytku? Czy należy w tym celu sporządzać jakiś protokół? 2) Czy materiały oddane raz do użytku mogą być później modyfikowane i rozwijane? 3) Czy można rozpocząć użytkowanie zakupionych materiałów jeszcze przed ich oficjalnym \"oddaniem\" i rozpoczęciem naliczania odpisów amortyzacyjnych?"

Odpowiedź prawnika: Dokumentowanie amortyzacji WNiP

Zgodnie z art. 16b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania m.in. autorskie lub pokrewne prawa majątkowe, licencje i prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo  własności przemysłowej (Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117, z późn. zm.) - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Jak stanowi art. 16b ust. 2 pkt 2 wskazanej ustawy amortyzacji podlegają również, z zastrzeżeniem art. 16c, niezależnie od przewidywanego okresu używania: wartość firmy, jeżeli wartość ta powstała w wyniku nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze kupna, przyjęcia do odpłatnego korzystania, a odpisów amortyzacyjnych, zgodnie z przepisami rozdziału 4a, dokonuje korzystający, wniesienia do spółki na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji Należy przy tym podkreślić, iż amortyzacji nie podlega wartość firmy, jeżeli wartość ta powstała w inny sposób niż określony w art. 16b ust. 2 pkt 2 ustawy (art. 16c pkt 4 ustawy).

Zatem podatnik powinien dokonywać klasyfikacji poszczególnych nabywanych praw autorskich i lecencji spełniających warunki uznania za wartości niematerialne właśnie jako wartości niematerialne i prawne. Nie ma przy tym możliwości budowania i amortyzowania wartości firmy czy całego portalu internetowego jako takiego.

Wartości niematerialne i prawne  wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Nie ma przy tym obowiązku sporządzania szczególnego protokołu. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Przepisy nie przewidują przy tym możliwości ulepszania (modyfikowania, rozwijania) wartości niematerialnych i prawnych, które to ulepszenia podnosiłyby wartość początkową (tak jak w przypadku środków trwałych). Należy w takiej sytuacji przeanalizować, czy nie doszło do powstania nowej wartości niematerialnej i prawnej.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika