Dopłaty w spółce cywilnej

Pytanie:

"Prowadzę działalność gospodarczą z dwoma wspólnikami, w ramach zawartej wcześniej umowy spółki cywilnej (zyski i straty są rozliczane w równych częściach). Chcę ze swojego majątku osobistego zrobić dopłatę w wysokości 100.000 zł. W jaki sposób mam spowodować, żeby pozostali wspólnicy zrobili to samo? Jeżeli wspólnicy tego nie uczynią, to jak w przypadku tylko mojej dopłaty powinny być dzielone ewentualne zyski?"

Odpowiedź prawnika: Dopłaty w spółce cywilnej

Przekazywane dopłat do majątku spólki jest czynnością dobrowolną wspólników. W zasadzie nie ma prawnych środków do tego, aby przymusić wspólników do dokonania dopłat do spółki. W braku odmiennych unormować umownych, każdy ze wspólników spółki cywilnej partycypuje w zyskach i stratach spółki w równych częściach. W umowie spółki wspólnicy mogą inaczej ustalić stosunek udziału wspólników w zyskach i stratach, np. w stosunku do wartości wniesionych wkładów. Do ustalenia takiego podziału potrzebna jest zmiana umowy spółki, bądź uchwała wspólników. Tak więc jeżeli zammmierza wnieśc Pan do spółki dopłatę i z tego powodu uczestniczyć w zyskach spółki w większym stopniu, to należałoby uzyskać uchwałę wspólników o ustanowieniu nowego podziału w zyskach spólki.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika