Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z rozporządzeniem określającym warunki, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, budynek i urządzenia z nim związane powinny być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby poziom hałasu, na który będą narażeni użytkownicy lub ludzie znajdujący się w ich sąsiedztwie, nie stanowił zagrożenia dla ich zdrowia, a także umożliwiał im pracę, odpoczynek i sen w zadowalających warunkach.
Pomieszczenia w budynku mieszkalnym muszą być chronione przed hałasem pochodzącym od instalacji i urządzeń stanowiących techniczne wyposażenie budynku.
Poziom hałasu oraz drgań przenikających do pomieszczeń w budynkach mieszkalnych, z wyłączeniem budynków, dla których jest konieczne spełnienie szczególnych wymagań ochrony przed hałasem, nie może przekraczać wartości dopuszczalnych, określonych w Polskich Normach dotyczących ochrony przed hałasem pomieszczeń w budynkach oraz oceny wpływu drgań na ludzi w budynkach. Obowiązek spełnienia tych wymogów wynika z przepisów prawa budowlanego.
Z kolei z przepisów o ochronie środowiska wynika zakaz przekraczania określonych poziomów hałasu. Dla terenów zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej poziom hałasu w porze nocnej wynosi 45, a w ciągu dnia 55 dB. Jeżeli nastąpiło naruszenie tych norm możliwe jest zgłoszenie tego faktu do wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska. Inspektor ma prawo wejść na teren nieruchomości (w tym wypadku w godzinach od 6 do 22), w celu wykonania odpowiednich czynności kontrolnych.