Dopuszczenie dowodu w sprawie cywilnej

Pytanie:

"W sprawie cywilnej o zapłatę należności powołałem się na przedawnienie roszczenia. Po powołaniu się na przedawnienie powód przedstawił pismo świadczące o tym, że istniała korespondencja w sprawie długu między stronami kilka miesięcy po upływie terminu płatności, co jego zdaniem wznowiło bieg przedawnienia. Czy mogę zwrócić się do sądu o niedopuszczenie tego dowodu, ponieważ nie został przedstawiony w trakcie składania pozwu pomimo tego, że ten dokument w tym czasie już istniał i był w posiadaniu powoda?"

Odpowiedź prawnika: Dopuszczenie dowodu w sprawie cywilnej

Obowiązek załączenia do pozwu przedmiotowej korespondencji mógłby istnieć, jeżeli sprawa toczy się przed sądem gospodarczym. Przepisy nie nakładają takiego obowiązku na powoda przy wszelkiego rodzaju sprawach, a jedynie przy sprawach gospodarczych. W pozwie w sprawie gospodarczej powód jest obowiązany podać wszystkie twierdzenia oraz dowody na ich poparcie pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku postępowania, chyba że wykaże, iż ich powołanie w pozwie nie było możliwe albo że potrzeba powołania wynikła później. Podobny obowiązek został nałożony w postępowaniu nakazowym i upominawczym na pozwanego, który kieruje zarzuty lub sprzeciw. Zakładając, że sprawa ma miejsce przed sądem gospodarczym, przede wszystkim należy rozstrzygnąć, czy potrzeba przedstawienia korespondencji nie wynikła dopiero później, gdy pozwany zgłosił zarzut przedawnienia. Wydaje się być uzasadnione twierdzenie, iż potrzeba przedstawienia dowodu wynikła po zarzucie przedawnienia. Z drugiej strony w sprawie gospodarczej powód powinien do pozwu załączyć całą korespondencję między kontrahentami, która była wystosowana w celu wyjaśnienia sprawy. Pozwany może wnioskować do sądu o odrzucenie dowodu, lecz ostatnie zdanie w tej kwestii należy do sądu. Jeśli powód nie przedstawi informacji lub korespondencji przedstawiających próby wyjaśnienia spornych kwestii w drodze rokowań, sąd może w orzeczeniu kończącym postępowanie obciążyć powoda kosztami procesu w całości lub części. Może to zrobić nawet w razie wygranej powoda. Jeżeli natomiast sprawa nie należy do kategorii spraw gospodarczych, powód może do końca rozprawy przedstawiać dowody i wspomniana korespondencja może zostać uznana za uznanie długu i przerywać tym samym bieg przedawnienia (oczywiście pod warunkiem, że korespondencja rozpoczęła się przez upływem terminu przedawnienia). W każdej sprawie jednak nieuzasadnione opóźnione przedstawienie dowodów może powodować obowiązek zwrotu kosztów z tego wynikłych.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika