Dopuszczenie dowodu z opinii biegłego
Pytanie:
"Prokurator złożył już akt oskarżenia do sądu. Badanie fonoskopijne wykazało ( nieprawdę), że głos rozmówcy na dowodowych kasetach należy do mnie! Poprosiłem prokuratora by zezwolił mi na odsłuchanie tego nagrania niby z moim udziałem i zezwolił w obecności oficera CBS. Odsłuchując to nagranie ja ( to od razu) i policjant stwierdził, że to glos zupełnie innej osoby. Prokurator odrzucił mój wniosek o powołanie biegłego spoza kontekstu policyjnego, motywując to tym, iż zmierzam do przedłużania postępowania. O swoich wątpliwościach poinformował go przy mnie ten policjant. Mało to biegli robiąc stenogram z tej rozmowy popełnili błąd pisząc, że osoba oznaczona literą "A" mówi - ZADZWONISZ DO MNIE? a faktycznie wypowiada się tak - PRZEDZWONISZ DO MNIE.( to słychać gołym uchem). Może to będzie podstawą by sąd dopuścił nowych biegłych? Bo skoro w tak błahej sprawie się pomylili, to jaką pewność mamy że nie zrobili błędów w bardziej istotnych sprawach. Jak przekonać sąd? Oraz czy mogę prosić o dostarczenie mi kopii tych nagrań bym mógł swobodnie porównać sobie stenogramy z materiałem dowodowym - do kogo taki wniosek złożyć?"
Odpowiedź prawnika: Dopuszczenie dowodu z opinii biegłego
Jeżeli stwierdzenie okoliczności mających istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy wymaga wiadomości specjalnych, zasięga się opinii biegłego albo biegłych. O dopuszczeniu dowodu z opinii biegłego wydaje się postanowienie. Jeżeli postępowanie jest już na etapie postępowania przed sądem, postanowienie winien wydać sąd rozpoznający sprawę. Zgodnie z art. 196 par. 3 kpk, jeżeli ujawnią się powody osłabiające zaufanie do wiedzy lub bezstronności biegłego albo inne ważne powody, powołuje się innego biegłego. Jednak wydaje się, iż powołanie innego biegłego może nastąpić także w innych sytuacjach. Zgodnie bowiem z art. 167 kpk, dowody przeprowadza się m.in. na wniosek stron lub z urzędu. Zatem może Pan złożyć wniosek o przeprowadzenie dowodu z opinii innego biegłego. W uzasadnieniu wniosku może Pan również powołać okoliczność, że podczas odsłuchiwania nagrań wątpliwości powziął również policjant uczestniczący przy tej czynności. Może powołać Pan również inne okoliczności, przytoczone w treści pytania. Decyzja o dopuszczeniu dowodu będzie jednak należeć do sądu. Może on Pana wniosek oddalić lub uwzględnić. Na oddalenie wniosku dowodowego nie przysługuje zażalenie.
We wniosku dowodowym należy podać oznaczenie dowodu oraz okoliczności, które mają być udowodnione. Można także określić sposób przeprowadzenia dowodu. Oddala się wniosek dowodowy, jeżeli:
-
przeprowadzenie dowodu jest niedopuszczalne,
-
okoliczność, która ma być udowodniona, nie ma znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy albo jest już udowodniona zgodnie z twierdzeniem wnioskodawcy,
-
dowód jest nieprzydatny do stwierdzenia danej okoliczności,
-
dowodu nie da się przeprowadzić,
-
wniosek dowodowy w sposób oczywisty zmierza do przedłużenia postępowania.
Wydaje się również, iż może Pan domagać się dostarczenia kopii nagrania. Na etapie postępowania przed sądem, takie żądanie należy skierować do sądu rozpatrującego sprawę.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?