Dostęp do akt komorniczych

Pytanie:

"Jako dłużnik mam prawo do przeglądania akt postępowania egzekucyjnego, które zgodnie z art.9 w zw. 13 § 2 k.p.c. jest rozpoznawane jawnie. Niestety komornik prowadzący postępowanie odmówił mi udostępnienia akt uzasadniając to faktem, iż wierzyciel zgłosił wniosek o częściowe utajnienie akt nie chcąc ujawniać swojego adresu. Postępowanie egzekucyjne toczy się w związku z alimentami i dłużnik jako ojciec dzieci nie będący pozbawiony ani ograniczony w prawach rodzicielskich ma prawo do informacji na temat miejsca zamieszkania swoich dzieci. Nie ma żadnej decyzji sądu o utajnieniu akt lub adresów stron. Pomimo tego komornik jest ewentualnie gotowy do udostępnienia dłużnikowi tylko tej zawartości akt, którą uzna za konieczne. Poza tym postępowanie komornika wydaje się być stronnicze i obfituje w wiele różnych dziwnych nieprawidłowości, m.in. pomimo poinformowania go o adresie zamieszkania dłużnika oraz adresie do korespondencji, komornik wydaje się tego nie zauważać. Pomimo posiadania dowodów wpłat alimentów, komornik błędnie nalicza koszty postępowania egzekucyjnego i obciąża nimi dłużnika. Dodać należy, że dłużnik wypełnia obowiązki alimentacyjne zgodnie z tytułem wykonawczym, a postępowanie egzekucyjne jest efektem złośliwego działania wierzyciela. Czy komornik ma prawo do takiego postępowania? Co musi zrobić dłużnik aby mieć możliwość do przeglądania akt, wobec dziwnej i stronniczej postawy oraz licznych błędów przez niego popełnianych obciążających dodatkowo budżet dłużnika? Czy nie ma w państwie prawa żadnych środków, aby ukrócić praktyki niedouczonych bądź celowo niewłaściwie działających komorników? Jak odebrać tendencyjnie i źle pracującemu komornikowi prowadzenie postępowania egzekucyjnego?"

Odpowiedź prawnika: Dostęp do akt komorniczych

Zasada jawności obowiązuje w całym postępowaniu cywilnym. Rozciąga się zatem także na postępowanie egzekucyjne. Podane przez Pana przepisy są istotnie podstawą prawną dostępu do akt komorniczych. Jednak zgodnie z § 26 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia szczegółowych przepisów o biurowości i ewidencji operacji finansowych przeglądanie akt przez strony i innych uczestników postępowania może odbywać się tylko pod kontrolą komornika lub upoważnionej przez niego osoby.

Komornik ma też obowiązek zawiadomić stronę o każdej dokonanej czynności, o której terminie nie była zawiadomiona i przy której nie była obecna, i na jej żądanie udziela wyjaśnień o stanie sprawy (art. 763 Kodeksu postępowania cywilnego).

Zgodnie z art. 767 k.p.c. strona lub inna osoba, której prawa zostały przez czynności lub zaniechanie komornika naruszone bądź zagrożone, może złożyć do sądu rejonowego skargę na czynności komornika. Ponadto, w myśl art. 759 § 2 k.p.c. sąd może z urzędu wydawać komornikowi zarządzenia zmierzające do zapewnienia należytego wykonania egzekucji oraz usuwać spostrzeżone uchybienia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika