Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Jeśli środek trwały jest własnością wydzierżawiającego i jest ujęty w jego ewidencji, koszty remontu lub modernizacji będą na ogół mogły być uznane za jego koszty uzyskania przychodów, czy to bezpośrednio (jeśli był to remont), czy też w postaci odpisów amortyzacyjnych (jeśli była to modernizacja).
Oczywiście, jeśli budynek jest oddany w dzierżawę, może zdarzyć się sytuacja, iż wydzierżawiający (właściciel) będzie próbował przerzucić koszt remontu/modernizacji np. dachu budynku na dzierżawcę i w takim przypadku mogą powstać na gruncie art. 697 Kodeksu cywilnego rozbieżności między wydzierżawiającym a dzierżawcą co do tego kto powinien ponieść koszty takiego remontu/modernizacji. Zgodnie z tym przepisem, dzierżawca ma obowiązek dokonywania napraw niezbędnych do zachowania przedmiotu dzierżawy w stanie nie pogorszonym.
Jeżeli strony nie dojdą do porozumienia, powinny poddać spór pod rozstrzygnięcie sądu cywilnego, który rozstrzygnie, czy naprawa była niezbędna do zachowania przedmiotu dzierżawy w stanie nie pogorszonym, a więc czy do jej dokonania był zobowiązany dzierżawca.