Dowód z zeznania świadka w innej sprawie

Pytanie:

"Świadek w sprawie karnej złożył zeznania, które mają istotne znaczenie w innej sprawie karnej. Czy Sąd na wniosek powoda, może przedstawić jako dowód w sprawie zeznania świadka z innej sprawy? Czy wnioskowanie do Sądu w sprawie o wykorzystanie zeznań świadka w innej sprawie może być wykorzystane przez Sąd?"

Odpowiedź prawnika: Dowód z zeznania świadka w innej sprawie

Zgodnie z art. 391-2 kpk możliwe jest przeprowadzenie dowodu poprzez odczytanie protokołu zeznań (w odpowiednim zakresie) złożonych przed sądem w innej sprawie, gdy:

  • świadek bezpodstawnie odmawia zeznań,
  • zeznaje odmiennie niż poprzednio,
  • oświadczy, że pewnych okoliczności nie pamięta,
  • przebywa za granicą,
  • nie można mu było doręczyć wezwania, 
  • nie stawił się z powodu niedających się usunąć przeszkód,
  • prezes sądu zaniechał wezwania świadka na podstawie art. 333 § 2,
  • świadek zmarł,

Sąd może też odczytywać na rozprawie głównej protokoły przesłuchania świadków i oskarżonych, sporządzone w postępowaniu przygotowawczym lub przed sądem albo w innym postępowaniu przewidzianym przez ustawę, gdy bezpośrednie przeprowadzenie dowodu nie jest niezbędne, a żadna z obecnych stron temu się nie sprzeciwia. Sprzeciw strony, której zeznania lub wyjaśnienia nie dotyczą, nie stoi na przeszkodzie odczytaniu protokołu. Sąd może przeprowadzić taki dowód z urzędu lub na wniosek strony. Tak jest w postępowaniu karnym.

W pytaniu jest mowa o wykorzystaniu takiego dowodu przez powoda, co sugeruje postępowanie przed sądem cywilnym. Również w tym postępowaniu zasadniczo dowód powinien zostać przeprowadzony  poprzez przesłuchanie świadka. Jeśli byłoby to z jakichś względów niemożliwe lub utrudnione, można wnioskować o przeprowadzenie dowodu z dokumentu, czyli protokołu zeznań świadka w innej sprawie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika