Ciężar dowodu w postępowaniu cywilnym
Pytanie:
"W toku postępowania cywilnego o zapłatę za dostarczony towar pozwany zaprzecza, jakoby otrzymał paczkę z towarem, mimo przedłożenia przeze mnie pocztowej zwrotki z jego podpisem z imienia i nazwiska.Na kim spoczywa ciężar dowodu, tj. czy ja muszę wykazać, ze podpis jest autentyczny, czy pozwany musi wykazać, ze to nie jego podpis widnieje na zwrotce."
Odpowiedź prawnika: Ciężar dowodu w postępowaniu cywilnym
W prawie cywilnym ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne (art. 6 kodeksu cywilnego). Ponadto strony są obowiązane wskazywać dowody dla stwierdzenia faktów, z których wywodzą skutki prawne (art. 235 kodeksu postępowania cywilnego). Jeżeli w postępowaniu przed sądem dana osoba chce osiągnąć jakiś skutek (tu: zapłatę za towar), to na niej spoczywa ciężar udowodnienia, że towar został dostarczony. Dlatego też w tym przypadku to powód musiał wykazać, że odebranie przesyłki zostało potwierdzone zwrotką. Skoro jednak pozwany odmawia spełnienia żądania, to z ustalenia sfałszowania podpisu to on wywodzi skutki prawne. Musi udowodnić fakty wskazujące na to, że uprawnienie żądającemu nie przysługuje, tj. że nie otrzymał towaru, a zwrotka została sfałszowana.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?