Dowody z poczty elektronicznej

Pytanie:

"Moja żona wpisywała do swojego kalendarza pod określonymi datami sms-y od kochanka. Czy to może być dowód (grafolog). Dodatkowo czy rozmowy pocztą elektroniczną albo komunikatorami (gg) pomiędzy osobami mogą być dowodem w sprawie rozwodowej? Można wezwać świadków, którzy potwierdzą, że rozmawiali z żoną pod danym kontaktem (numerem) więc będzie pewność, że to ona rozmawiała ze swoim kochankiem. Treści oczywiście wskazują na bardzo bliską znajomość."

Odpowiedź prawnika: Dowody z poczty elektronicznej

Dowodem może być każda rzecz, dokument i okoliczność, w tym również zapisane dane wskazujące na prawdziwość podnoszonego twierdzenia. Przepisy nie wprowadzają ograniczeń co do rodzajów środków dowodowych. Osobną kwestią jest natomiast ocena dowodu przez sąd. Obowiązuje zasada swobodnej oceny dowodów głosząca, że ocena dowodu winna przebiegać zgodnie z przekonaniem sądu w oparciu o każde dostępne kryterium (wiedza, doświadczenie, zasady logiki). Oceniając dowód sąd decyduje zarówno o jego wiarygodności jak i o jego wadze w danej sprawie. Odpowiadając na pytanie: wymienione przez Pana środki mogą stanowić dowód w sądzie, jednak nie oznacza to, że zostaną one przez sąd uznane za wiarygodne (np. dlatego, że zapis w archiwum poczty elektronicznej albo gg łatwo spreparować). Nadto proszę pamiętać, iż w/w zasada odnosi się nie tylko do samej oceny dowodu już dopuszczonego w postępowaniu, ale także do tego, czy dowód zostanie w ogólne dopuszczony. W praktyce oznacza to, że w postępowaniu przed sądem może Pan oczywiście wnioskować o dopuszczenie dowodu np. z archiwum gadu-gadu, czy z poczty elektronicznej na potwierdzenie swoich twierdzeń, jednak czy sąd przychyli się do Pana wniosku także należy do jego uznania (czy w ocenie sędziego będzie to miało znaczenie dla toczącej się sprawy).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika