Dozór uproszczony
Pytanie:
"Na mocy art. 169 § 3 skazany z wyrokiem w zawieszeniu został wezwany do sądu przez kuratora w sprawie dozoru uproszczonego. Treść § 3 jest znana, natomiast §§ 1 i 2 tego samego artykułu mówią: Art. 169. § 1. Skazany, na którego nałożono obowiązki, a także oddany pod dozór, obowiązany jest przestrzegać obowiązków ustanowionych przez sąd na okres próby lub związanych z dozorem. § 2. Skazany oddany pod dozór obowiązany jest bezzwłocznie, a najpóźniej w ciągu 7 dni od powzięcia wiadomości o oddaniu go pod dozór, zgłosić się do kuratora sądowego tego sądu rejonowego, w okręgu którego dozór ma być wykonywany. W wyroku nie ma ani słowa, że skazany zostaje oddany pod dozór. Jest tylko podana kara finansowa, oraz wymiar kary w zawieszeniu i zobowiązanie do naprawienia szkody. Podkreślam: nie ma ani słowa na temat oddania pod dozór. Czy dozór uproszczony następuje z mocy ustawy przy wyroku w zawieszeniu? Czy mogła nastąpić jakaś pomyłka (kurator ma mylne informacje)? Czy jeżeli w wyroku nie ma mowy o oddaniu pod dozór, więc skazany nie zgłosił się w ciągu 7 dni, może mu grozić jakaś kara? Czy kurator ma prawo wzywać skazanego i żądać informacji, jeżeli skazany w żaden sposób nie został powiadomiony o oddaniu pod dozór?"
Odpowiedź prawnika: Dozór uproszczony
Przytoczone przepisu pochodzą z kodeksu karnego wykonawczego.
Zawieszając wyrok sąd może oddać skazanego pod dozór kuratora (art. 73 § 1 kodeksu karnego). Nie następuję to automatycznie - odpowiednie wyrzeczenie powinno znaleźć się w wyroku (z reguły jako odrębny punkt - oddaje oskarżonego pod dozór kuratora na okres próby lub podobnie).
Dozór uproszczony to inna instytucja. Nie jest to nazwa kodeksowa. Z reguły sąd, zawieszając wyrok, w wyroku nakłada pewne obowiązki (np. podjęcia pracy czy powstrzymywania się od spożywania alkoholu). Potem może kontrolować, jak przebiega okres próby. Nie czyni tego jednak osobiście, lecz przy pomocy kuratora - i to jest właśnie "dozór uproszczony", o którym w wyroku rzeczywiście nie będzie ani słowa. Z taką sytuacją mamy najpewniej do czynienia w pytaniu - sąd za pomocą kuratora sprawdza, jak przebiega okres próby.
Brak współpracy z kuratorem grozi tym, iż sąd może zarządzić wykonanie kary ("odwiesić" ją).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?