Droga do zawodu adwokata
Pytanie:
"Córka została studentką 5 letniej dziennej uczelni w Warszawie na kierunku prawo. Czy aby zostać adwokatem i radcą prawnym, aplikacje należy odbywać w miejscu studiowania, zamieszkania czy w dowolnym miejscu w Polsce? Jaka jest droga po ukończeniu studiów prawniczych do zawodu adwokata i radcy prawnego?"
Odpowiedź prawnika: Droga do zawodu adwokata
Oczywiście wykonywanie zawodu radcy prawnego lub adwokata będzie możliwe dopiero po uzyskaniu wpisu na odpowiednią listę (przy czym ustawa o radcach prawnych nakłada na radcę również obowiązek złożenia ślubowania przed przystąpieniem do wykonywania zawodu).
Na listę radców prawnych może być wpisany ten, kto:
-
ukończył wyższe studia prawnicze w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskał tytuł magistra lub zagraniczne studia prawnicze uznane w Rzeczypospolitej Polskiej,
-
korzysta w pełni z praw publicznych,
-
ma pełną zdolność do czynności prawnych,
-
jest nieskazitelnego charakteru i swym dotychczasowym zachowaniem daje rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu radcy prawnego,
-
odbył w Rzeczypospolitej Polskiej aplikację radcowską i złożył egzamin radcowski, z zastrzeżeniem osób, które mogą złożyć egzamin bez obowiązku odbycia aplikacji (są to doktorzy nauk prawnych oraz ) osoby, które pracowały przez okres co najmniej 5 lat w okresie nie dłuższym niż 8 lat, na stanowisku referendarza sądowego lub asystenta sędziego)
Aplikantem radcowskim może być osoba, która spełnia warunki określone w ww. pkt 1 i 3-5 i uzyskała pozytywną ocenę z egzaminu konkursowego. Do egzaminu radcowskiego może przystąpić osoba, która odbyła aplikację radcowską i otrzymała zaświadczenie o jej odbyciu, oraz osoby, które są zwolnione z obowiązku odbycia aplikacji.
Wymogu odbycia aplikacji radcowskiej i złożenia egzaminu radcowskiego nie stosuje się do:
-
profesorów i doktorów habilitowanych nauk prawnych,
-
osób, które zdały egzamin sędziowski, prokuratorski, adwokacki lub notarialny,
-
osób, które co najmniej przez trzy lata zajmowały stanowisko radcy Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.
Z kolei na listę adwokatów może być wpisany ten, kto:
-
jest nieskazitelnego charakteru i swym dotychczasowym zachowaniem daje rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu adwokata,
-
korzysta w pełni z praw publicznych oraz ma pełną zdolność do czynności prawnych,
-
ukończył wyższe studia prawnicze w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskał tytuł magistra lub zagraniczne studia prawnicze uznane w Rzeczypospolitej Polskiej,
-
odbył w Rzeczypospolitej Polskiej aplikację adwokacką i złożył egzamin adwokacki, z zastrzeżeniem osób które mogą przystąpić do egzaminu bez obowiązku odbywania aplikacji (tj. doktorzy nauk prawnych oraz osoby, które pracowały przez okres co najmniej 5 lat w okresie nie dłuższym niż 8 lat, na stanowisku referendarza sądowego lub asystenta sędziego)
Aplikantem adwokackim może być osoba, która spełnia warunki określone w ww. pkt 1-3 i uzyskała pozytywną ocenę z egzaminu konkursowego.
Wymogu odbycia aplikacji adwokackiej i złożenia egzaminu adwokackiego nie stosuje się do:
-
profesorów i doktorów habilitowanych nauk prawnych,
-
osób, które zdały egzamin sędziowski, prokuratorski, radcowski lub notarialny (przy czym przepis ten w zakresie w zakresie, w jakim stwarza możliwość dopuszczenia do wykonywania zawodu adwokata osób, które po złożeniu wskazanych w nim egzaminów nie wykazują się odpowiednią praktyką w zawodzie prawniczym, jest niezgodny z art. 17 ust. 1 Konstytucji),
-
osób, które co najmniej trzy lata zajmowały stanowisko radcy Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.
Jak wynika z analizy powyższych przepisów, odbywanie aplikacji czy też wykonywanie zawodu nie podlega „rejonizacji” – nie ma zatem wymogu zamieszkiwania w miejscu w którym chce się aplikację odbywać.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?