Dział spadku i zniesienie współwłasności

Pytanie:

"Jaka jest różnica w postępowaniu o dział spadku od działu spadku połączonego z postępowaniem o zniesienie współwłasności?"

Odpowiedź prawnika: Dział spadku i zniesienie współwłasności

Art. 689 kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że jeżeli cały majątek spadkowy lub poszczególne rzeczy wchodzące w jego skład stanowią współwłasność z innego tytułu niż dziedziczenie, dział spadku i zniesienie współwłasności mogą być połączone w jednym postępowaniu.

Zatem połączenie przeprowadzenie działu spadku ze zniesieniem współwłasności jest dopuszczalne, gdy oprócz majątku spadkowego występuje jeszcze współwłasność dotycząca tegoż majątku z innego tytułu. Np. spadkobiercy odziedziczyli 1/2 we współwłasności spadku po rodzicach, natomiast pozostała część współwłasności 1/2 nie należy do spadku spadkobierców po rodzicach, dlatego, że rodzice byli współwłaścicielami nieruchomości z inną obcą osobą.

Postępowanie o dział spadku i tak toczy sie w oparciu o przepisy dotyczące postępowania o zniesienie współwłasności. W postępowaniu połączonym po prostu majątek podlegający działowi nie będzie tylko majątkiem spadkowym, lecz również innym majątkiem. Najczęściej dochodzi do takiej sytuacji, gdy spadkobiercy odziedziczyli udział we współwłasności.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika