Dział spadku według aktu własności ziemi

Pytanie:

"Sąd stwierdził nabycie spadku po zmarłym przez wdowę po nim (2/4) oraz jego dwie siostry po 1/4 (małżonkowie nie mieli dzieci). Przy czym wchodzący w skład spadku udział w gospodarstwie rolnym odziedziczyła żona zmarłego (2/4) i jedna z sióstr (1/4), a zamiast drugiej siostry jej córka (1/4). Małżonkowie byli właścicielami gospodarstwa rolnego o pow. 1,3 ha składającego się z kilku działek i domu mieszkalnego. W 1974 r. Urząd Powiatowy na podstawie ustawy o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych wydał im dwa akty własności ziemi. Jeden obejmujący kilka działek (w tym tę, na której stoi dom mieszkalny) został wystawiony tylko na zmarłego męża. Drugi obejmujący jedną działkę stanowiącą połowę powierzchni gospodarstwa - tylko na żonę. Działki nie mają założonych ksiąg wieczystych. W wypisie z rejestru gruntów jako właściciele działek, które obejmował akt własności wystawiony na zmarłego wymieniona jest jego żona, siostra i siostrzenica (ta, która dziedziczyła część gospodarstwa). Jako właścicielka działki, którą obejmował akt własności wystawiony tylko na żonę widnieje właśnie tylko ona. Wdowa po zmarłym chce złożyć do sądu wniosek o dział spadku. Czy w tej sytuacji działowi spadku podlegać będą tylko te działki (wraz z domem), które obejmuje akt własności wystawiony na zmarłego, czy również działka którą obejmuje akt własności wystawiony na jego żonę? Czy w dziale spadku będą brać udział oprócz żony obydwie siostry i siostrzenica?"

Odpowiedź prawnika: Dział spadku według aktu własności ziemi

Jak wynika z opisu sytuacji jedynym majątkiem po zmarłym, jak się domyślamy przed 14 lutego 2001 r., było gospodarstwo rolne. Sąd w postępowaniu o stwierdzeniu nabycia spadku, oprócz tego czy w skład majątku wchodzi gospodarstwo rolne, nie bada składu spadku. Przedmiotem podziału będzie oczywiście majątek zmarłego, a ze stanu faktycznego wynika, iż jego własność stanowiła nieruchomość zabudowana domem. Miarodajne dla ustalenia właściciela gruntu będą wskazane w pytaniu akty własności ziemi, a nie wpisy w ewidencji gruntów i budynków. W dziale spadku powinny barć udział siostra oraz siostrzenica, one bowiem obok żony odziedziczyły spadek po zmarłym. Druga siostra nie jest uczestnikiem postępowania, jednak jeśli siostrzenica nie jest pełnoletnia, będzie występować jako jej przedstawiciel ustawowy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika