Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, osoby zagraniczne z państw członkowskich Unii Europejskiej i państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą w Polsce na takich samych zasadach co przedsiębiorcy polscy. Dotyczy to również obowiązków w zakresie zobowiązań podatkowych, jeśli cudzoziemiec podlega opodatkowaniu w Polsce.
Zasady opodatkowania dochodów cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą na terenie Polski wynikają z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z krajem, którego rezydentem jest cudzoziemiec podejmujący działalność gospodarczą w Polsce oraz z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z zasadą ogólną dochody takiego przedsiębiorcy uzyskane w Polsce będą tutaj opodatkowane według zasad wynikających z polskiej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w tym jest zobowiązany do składania deklaracji stosownie do wybranej formy opodatkowania – np. według stawki liniowej). Jeżeli natomiast taki przedsiębiorca zdecyduje się na stałe zamieszkanie w Polsce, to zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie tutaj podlegał nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (zapłaci podatek od wszystkich dochodów bez względu na miejsce ich uzyskania).
Przedsiębiorca podlegający obowiązkowi podatkowemu w Polsce (ograniczonemu, jak i nieograniczonemu) musi zarejestrować się we właściwym urzędzie skarbowym i otrzyma numer identyfikacji podatkowej (NIP). Żeby go uzyskać, trzeba we właściwym urzędzie skarbowym złożyć formularz NIP-1 wraz z załącznikami (zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, zaświadczenie o numerze REGON, umowa o prowadzenie konta bankowego, umowa potwierdzająca prawo do korzystania z lokalu, w którym ma być siedziba przedsiębiorstwa, umowy z doradcą podatkowym lub z biurem rachunkowym, którzy mają prowadzić księgi handlowe i rozliczenia podatkowe, jeśli podatnik nie będzie prowadził ksiąg i rozliczeń samodzielnie). Osoby zamierzające rozpocząć w Polsce działalność gospodarczą muszą złożyć wniosek o nadanie NIP nie później niż w terminie złożenia pierwszej deklaracji na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT-5 lub PIT-5L).