Działalność gospodarcza w wynajmowanym mieszkaniu

Pytanie:

"Wynajmuję mieszkanie osobie, która teraz chciałaby mojej zgody na prowadzenie działalności w lokalu mieszkalnym. Na pytanie dlaczego, uzyskałem następującą odpowiedź od wynajmującego: \"Dla naszego US liczą się dwie właściwości, pierwsza to miejsce zamieszkania - tutaj odprowadzamy podatek dochodowy, druga to miejsce prowadzenia działalności (Świdnica wg zgłoszenia do US) - tutaj odprowadzamy podatek od towarów i usług. Z tego tytułu my nie zawieramy kolejnej umowy, ja nie wrzucam w koszty najmu mieszkania, a Pan nie jest zobligowany zgłaszać tego faktu to US i nie płaci Pan innego podatku (w tej kwestii konsultowałem się z moją księgowością). Poza wyrażeniem przez Państwo zgody nie musimy nic więcej robić.\" Moje pytanie jest takie - jakie są zagrożenia dla mnie i jak mogę się przed nimi ustrzec w ewentualnym aneksie do umowy? Jaki ma związek miejsce zamieszkania z moim pozwoleniem na prowadzenie działalności? Przecież działalność jest prowadzona w Świdnicy."

Odpowiedź prawnika: Działalność gospodarcza w wynajmowanym mieszkaniu

Niestety pytanie nie jest do końca jasne (zwłaszcza drugie pytanie). Dla wynajmującego lokal (czyli osoby, która oddaje innej osobie lokal w najem) kluczowe jest, czy jest on wynajmowany dla osobistych celów najemcy, czy też dla celów działalności gospodarczej prowadzonej przez najemcę. Przede wszystkim znacznie wyższy będzie podatek od nieruchomości (w przypadku lokalu przeznaczonego na działalność gospodarczą wyniesie on około 20 zł od metra kwadratowego rocznie, zależnie od gminy, bowiem to gmina ustala dokładną wysokość tego podatku). Można zastrzec w umowie najmu (aneksie), że czynsz najmu będzie powiększony o kwotę podatku od nieruchomości zapłaconą przez wynajmującego.

Druga konsekwencja to podatek od towarów i usług (VAT). Najem lokalu mieszkalnego na cele inne niż mieszkalne nie jest bowiem przedmiotowo zwolniony z podatku VAT. Jeśli zatem wynajmujący jest już podatnikiem VAT, to będzie musiał doliczać do czynszu 22% VAT. Należy to przy tym zastrzec w umowie najmu (aneksie), gdyż w innym przypadku określony czynsz jest czynszem brutto. Jeśli natomiast wynajmujący nie jest jeszcze podatnikiem VAT, a czynsz najmu jest stosunkowo niski (tj. wszelkie dochody tego typu osiągane przez wynajmującego nie przekraczają w proporcji do okresu działalności kwoty 100.000 zł rocznie), to wynajmujący może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT, z uwagi na niski obrót. 


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • kuber 2012-09-25 12:38:23

    a czy sa inne ryzyka zwiazane z takim wynajmem? Na przyklad jesli firma prowadzona w wynajmowanym ode mnie mieszkaniu zbankrutuje?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika