Czym jest działka sąsiednia?

Pytanie:

"Mam pytanie dotyczące warunku zabudowy i zagospodarowania terenu. Jak mi Państwo odpowiedzieliście: "decyzję można wydać jeżeli co najmniej jedna działka sąsiednia dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych". Moja działka znajduje się po jednej stronie drogi gminnej, a po drugiej stronie drogi są inne działki na których są w różnym stopniu zaawansowane budowy. Czy działka znajdująca sie po drugiej drogi gminnej (naprzeciw mojej) na której jest znacznie zaawansowana budowa spełnia definicję działki sąsiedniej tak jak to przytoczyłem w powyższym cytacie - (mam na myśli działki budowlane i budownictwo domu mieszkalnego)."

Odpowiedź prawnika: Czym jest działka sąsiednia?

Nowa ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie zawiera definicji działki sąsiedniej. Dlatego też trudno na tym etapie obowiązywania ustawy określić co jest działką sąsiednią a co nie. Jednakże biorąc pod uwagę cel tego przepisu, można dokonać pewnego wnioskowania celowościowego. Otóż celem tego przepisu jest ujednolicenie zabudowy, czy też sposobu zagospodarowania określonego terenu. Jeżeli tak, to działka położona naprzeciwko należy też do tego terenu. Dlatego też, naszym zdaniem, działka położona naprzeciwko, posiadająca dostęp do tej samej drogi publicznej, może być uznana za działkę sąsiednią w rozumieniu przepisu art. 61 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Należy jednak zaznaczyć, że to jest nasza opinia, nie potwierdzona orzecznictwem.



Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika