Działki rolne w granicach miasta - przekształcenie

Pytanie:

Posiadam działkę rolną. Znajduje się ona w mieście. Słyszałem, że wszystkie działki w obrębie granic miast stają się budowlanymi z mocy prawa? Czy tak jest?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W kwestii automatycznego przekształcenia działek na budowlane w granicach administracyjnych miast z pewnością ma Pan na myśli art. 5b ustawy o.g.r.l., który wszedł w życie dnia 1 stycznia 2009 roku. Zgodnie z tym przepisem przepisów ustawy nie stosuje się do gruntów rolnych stanowiących użytki rolne położonych w granicach administracyjnych miast. Zatem nie znajdą zastosowanie instytucje ochrony gruntów rolnych przewidzianych w o.g.r.l. tj. konieczność zmiany przeznaczenia nieruchomości z rolnego na nierolne czy też uzyskania decyzji zezwalającej na wyłączenie nieruchomości z produkcji rolnej. Bez dopełnienia powyższych formalności, które wiążą się często ze sporymi kosztami, nie byłoby możliwe uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę (z wyłączeniem zabudowy zagrodowej).

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 12.4.2012

  Jak wybudować dom na działce rolnej?

  Któż nie ma marzeń o własnym domu? Najlepiej położonym w malowniczej okolicy i niezbyt drogo. Problem zaczyna się już od momentu, kiedy chcesz kupić lub już kupiłeś działkę pod swój (...)

 • 24.3.2019

  Ułatwienia w obrocie ziemią

  Rada Ministrów przekazała do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz niektórych innych ustaw, przygotowany przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

 • 21.3.2019

  W pierwszym roku więcej czasu na opłatę przekształceniową

  Użytkownicy wieczyści gruntów wykorzystywanych na cele mieszkaniowe stali się właścicielami. Nie ma więc już opłaty za użytkowanie wieczyste, a termin na opłatę przekształceniową w (...)

 • 15.7.2017

  Czym jest użytkowanie wieczyste?

  Użytkowanie wieczyste to prawo o charakterze dość mocno zbliżonym do prawa własności, jednak nie tożsame z nim. W pewien sposób przypomina także ograniczone prawa rzeczowe. Użytkowanie (...)

 • 28.3.2017

  Zmiany w górnictwie

  Nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego wprowadza zmiany niezbędne do uporządkowania majątku przedsiębiorstw górniczych. Spod reżimu ustawy o kształtowaniu ustroju (...)