Działalność gospodarcza osoby mieszkającej w UK
Pytanie:
"Moja żona chce założyć w Polsce firmę. Jednocześnie pracuje w UK i tu zarabia. Czy za firmę w Polsce będzie płacić podatek tylko w Polsce? Czy będzie to zwykłe 19%, czy może angielskie dochody jakoś będą ten podatek podnosić? Nie wiem, gdzie mieści się ośrodek interesów życiowych żony, bo to dla mnie nie jest jasno zdefiniowane. Dlatego poproszę o odpowiedź w obu przypadkach - jeśli ośrodek jest w Polsce i jeśli ośrodek jest w UK."
Odpowiedź prawnika: Działalność gospodarcza osoby mieszkającej w UK
Zasady ustalania miejsca zamieszkania podatnika (rezydencji podatkowej), sposobu opodatkowania zysków przedsiębiorstw i metody unikania podwójnego opodatkowania określa Konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych, podpisana w Londynie dnia 20 lipca 2006 r.
Jeśli uznać, iż dana osoba posiada brytyjską rezydencję podatkową, to z tytułu działalności gospodarczej wykonywanej w Polsce będzie podlegała opodatkowaniu na takich samych zasadach, jak osoby mające zamieszkania na terytorium Polski. Może w szczególności wybrać podatek liniowy 19%. Osoba taka nie będzie natomiast podlegała opodatkowaniu w Polsce od dochodów osiągniętych w Wielkiej Brytanii, w tym dochody te nie będą wpływały na wysokość podatku w Polsce. Niestety będzie musiała wykazać dochody z działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii, przy czym - zgodnie z Konwencją – z uwzględnieniem postanowień ustawodawstwa Zjednoczonego Królestwa w zakresie zaliczania na poczet podatku Zjednoczonego Królestwa podatku podlegającego zapłaceniu na terytorium poza Zjednoczonym Królestwem (które nie naruszają ogólnej zawartej tutaj zasady) - podatek polski płacony, bezpośrednio lub przez potrącenie, na podstawie ustawodawstwa Polski i zgodnie z niniejszą Konwencją, z tytułu przychodów, dochodów lub należnych zysków ze źródeł położonych w Polsce będzie zaliczony na poczet podatku Zjednoczonego Królestwa obliczonego w stosunku do tych przychodów, dochodów lub należnych zysków, w stosunku do których podatek polski został obliczony.
Jeśli natomiast uznać, iż dana osoba posiada polską rezydencję podatkową, to z tytułu działalności gospodarczej wykonywanej w Polsce będzie również podlegała opodatkowaniu w Polsce (może w szczególności wybrać podatek liniowy 19%). Niestety będzie musiała co do zasady rozliczyć się w Polsce również z dochodów osiągniętych w Wielkiej Brytanii. Jeśli osiąga tam dochody z pracy, to co prawda będą one zwolnione z podatku dochodowego w Polsce, jednakże Polska może, przy obliczaniu kwoty podatku od pozostałego dochodu lub zysków majątkowych takiej osoby, uwzględnić zwolniony dochód.
Zasadę tę stosuje się jednak tylko do dochodów opodatkowanych w Polsce według skali podatkowej (19, 30, 40%), a nie do dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanej liniowo (19%). Zatem polski rezydent wykonujący w Polsce działalność gospodarczą opodatkowaną liniowo, mimo iż osiągnął dochód z pracy w Wielkiej Brytanii, zapłaci w Polsce jedynie 19% podatku.
Podatnik, jeśli jest polskim rezydentem podatkowym, musi złożyć zeznanie podatkowe na formularzu PIT-36 za dany rok podatkowy. Najlepiej więc rozliczyć się z podatku, postępując zgodnie z instrukcjami do wypełniania owego formularza.
I tak, sposób opodatkowania dochodów z tytułu działalności wykonywanej za granicą lub ze źródeł przychodów położonych za granicą wynika z postanowień umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, którą Rzeczpospolita Polska zawarła z tym państwem, a w przypadku braku takiej umowy - z postanowień art. 27 ust. 9 i 9a ustawy. Dlatego też przed wypełnieniem części D wskazane jest upewnienie się co do postanowień właściwej umowy. Do dochodów uzyskanych za granicą mają zastosowanie dwie metody obliczenia podatku, tzw.:
metoda proporcjonalnego odliczenia podatku zapłąconego za granicą albo
metoda wyłączenia z progresją, która oznacza, że w Polsce zwalnia się z opodatkowania dochód osiągnięty w drugim państwie, jednak dla ustalenia podatku należnego od dochodu osiągniętego w Polsce, stosuje się stopę podatku obliczoną dla całego dochodu, tj. łącznie z dochodem osiągniętym w drugim państwie; ta metoda została przewidziana np. (od początku 2007 r.) w umowie z Wielką Brytanią; Jeżeli do dochodów uzyskanych za granicą ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją, dochodów tych podatnicy nie wykazują w części D.1. i D.2., należy je bowiem wykazać w części H zeznania w wierszu zatytułowanym „Dochody osiągnięte za granicą...". Poz. 162 i 163 (stosując oznaczenia fotmularza PIT-36 za 2007 r.) wypełniają więc podatnicy, którzy w roku podatkowym oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu uzyskali dochody z tytułu działalności wykonywanej za granicą lub ze źródeł przychodów położonych za granicą, do których zgodnie z postanowieniami umów o unikaniu podwójnego opodatkowania ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją.
Podatnicy, którzy osiągnęli dochody z tytułu działalności wykonywanej za granicą lub ze źródeł przychodów położonych za granicą, do których zgodnie z postanowieniami umów o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją, podatek obliczają mnożąc kwotę wykazaną w poz. 164 przez stopę procentową obliczoną w sposób wskazany poniżej.
Obliczenie stopy procentowej dla podatników rozliczających swoje dochody:
-
indywidualnie - od sumy dochodów wykazanych w poz. 161 i 162 należy obliczyć podatek według skali, a następnie ustalić stopę procentową, z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. W tym celu należy kwotę podatku obliczonego według skali podzielić przez sumę kwot wykazanych w poz. 161 i 162, a następnie pomnożyć przez 100.
wspólnie z małżonkiem lub w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci - od połowy sumy kwot wykazanych w poz. 161, 162 i 163 należy obliczyć podatek według skali, a następnie ustalić stopę procentową, z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. W tym celu należy kwotę podatku obliczonego według skali podzielić przez połowę sumy kwot z poz. 161, 162 i 163, a następnie pomnożyć przez 100.
Tak obliczony podatek, podatnicy rozliczający się:
indywidualnie - wpisują w poz. 165 zeznania,
wspólnie z małżonkiem - mnożą przez dwa, a następnie wpisują w poz. 165 zeznania,
w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci - mnożą przez dwa,
a następnie wpisują w poz. 165 zeznania.
Uwaga! Jeżeli kwota podatku obliczonego w powyższy sposób jest liczbą ujemną, w poz. 165 należy wpisać „0".
Inaczej przedstawiając, metoda wyłączenia z progresją polega na tym, iż państwo rezydencji podatnika rezygnuje z opodatkowania dochodu osiągniętego w drugim państwie, ale zastrzega sobie prawo uwzględnienia tego dochodu dla celów obliczenia wysokości stawki podatkowej stosowanej do opodatkowania wyłącznie pozostałego dochodu uzyskanego w państwie rezydencji. W metodzie wyłączenia z progresją dochód osiągnięty w drugim państwie jest więc brany pod uwagę przy obliczaniu stawki podatkowej.
Podatek oblicza się w tym wypadku w ten sposób:
Do dochodów podlegających opodatkowaniu uzyskanych przez podatnika w Polsce dodaje się dochody uzyskane przez niego za granicą;
Od sumy dochodu oblicza się podatek według aktualnej skali podatkowej;
Określa się stopę podatkową według wzoru:
kwota podatku
obliczonego od
sumy dochodu
Stopa podatkowa = ------------------------ x 100 %
dochód całkowity
(polski i zagraniczny)
Metoda ta jest przewidziana w polskich przepisach w art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?